Érdemi válasz csak szeptemberben lesz
BKV-Saga: ki, mit, mikor mennyiért tett zsebre?
Lemondott, felmondott, elküldték, vitte a házat. Az utóbbi hetekben csak ilyen és ehhez hasonló hírek röppennek fel a BKV háza tájékáról. A sorozatos botrányok miatt a vállalat fejét követelik a különböző pártok és szervezetek. Összegyűjtöttük az elmúlt hetek botrányait.
2009.08.06 14:00ma.huHihetetlen összegek cseréltek gazdát a BKV-n belül, ezért jogosan merül fel a gazdasági bűncselekmény gondolata. A minél előbbi tisztázás érdekében jövő héten az Országgyűlés (OGY) költségvetési bizottságának ellenőrzési albizottsága fogja tisztázni a kialakult helyzetet.
Domokos László Fideszes politikus elmondta: az embereknek joguk van tudni, hogy mire mennek el a több tízmilliós összegek. Elmondta azt is, hogy a BKV évente 50 milliárdot kap a központi költségvetésből, és senki nem ad számot ennek elköltéséről.
Nemrégiben bebizonyosodott az is, hogy 2007 óta másfél milliárd forint jutott a különböző vezetők zsebébe végkielégítés címén.
Antal Attila korábbi vezérigazgató csaknem nyolcszáz embert küldött el a cégtől egy átalakítás során – ezt Gulyás Attila a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke mondta az MTI-nek .
A másfél milliárd forintba még nem számolták bele az elmúlt hetekben nyilvánosságra került végkielégítések összegét.
Amíg ilyen összegek jutnak ki a vállalat kezéből, addig igen komoly pénzügyi gondok is napvilágot láttak. Eszerint a BKV-nak 90 milliárdos tartozása van, és Kocsis István szerint 30 milliárd forintos forrásra van szükség ahhoz, hogy BKV-t jövő év végéig stabilan működtetni tudják.
Eközben a Fidesz részéről Németh Szilárd, a fővárosi frakció tagja lemondásra szólította fel Hagyó Miklós főpolgármester-helyettest a BKV-nál tapasztalt botrányok miatt. A párt azzal indokolja követelését, hogy Hagyó 2006-tól felügyeli a közlekedési vállalatot, és ettől az időszaktól kezdve datálhatóak a pénzügyi botrányok is.
Németh szerint a feszültség kihat úgy a szakdolgozókra, mint az utasokra is, jó példa erre a közelmúltban összeverekedett sofőrök esete, akik a buszok műszaki állapota miatt ugrottak egymás torkának.
Az utasok inkább bliccelnek, nem vesznek jegyeket, bérleteket, mert nem látják eredményét és értelmét. Az utazási feltételek siralmasak és a BKV évi 27 milliárdot tesz még a meglévő jelentős tartozás mellé.
A Magyarok Egymásért Szövetsége szerint a Budapesti Közlekedési Vállalat vezérkarának tagjai saját jövedelmüket, valamint a pártpolitikai alapon hozzájuk kötődő tanácsadók és felügyelő bizottsági tagok számára kiutalt tiszteletdíjakat az egekbe emelik, majd a pazarló gazdálkodásból fakadó állandóan magas hiányt állami források kilobbizásával pótolják.
Ezért azonnali felszámolását, majd új szervezeti keretek közötti, a korábbinál sokkal szigorúbb belső működési szabályzattal rendelkező, kicserélt vezetőséggel működő újabb közlekedési vállalatok létrehozását javasolja.
És akkor jöjjön egy kis összefoglaló: Szalai Lászlót rendkívüli felmondással küldték el a vállalattól, végkielégítés nélkül. Ez a baki 100 milliójába kerül a BKV-nak, a munkaügyi bíróság ennyit ítélt oda a kabinetigazgatónak a munkaügyi bíróság. Ha „szabályosan” adtak volna végkielégítést, akkor is 60 milliót tehetett volna zsebre. A felmondást Balogh Zsolt akkori megbízott vezérigazgató látta el kézjegyével, ő döntött a végkielégítésekről is. Azóta már Balogh sem dolgozik a BKV-nál, távozása összefüggésben áll az elmúlt napok végkielégítési ügyeivel. Ő nem vett fel végkielégítést.
Szalainé Szilágyi Eleonóra, volt humánpolitikai igazgató végkielégítése hallatán sokak torkán fennakadt a szó, ő ugyanis 100 milliós végkielégítést markolt fel 2008-ban, de itt még korántsem volt vége: a BKV tovább foglalkoztatta. Ő július 27-én távozott a körülményekre hivatkozva.
A közlekedési vállalat korábbi stratégiai igazgatója, Bosnyák Gyula csupán egyévnyi munkaviszony után kapott 39 millió forint végkielégítést.
Mind a jobb-, mind pedig a baloldali párt is kérdéseikkel ostromolják a céget, de érdembeli választ nem tudhattunk még meg.
Szeptemberig mindenképpen lezárul a vizsgálat, addig is tanúi leszünk az egymásra-mutogatásnak, vádaskodásnak. És az sem kizárt, hogy újabb botrányos ügyek látnak majd napvilágot.