Iparkatasztrófa
Fekete az ég alja - talán kezd normalizálódni a helyzet a MOL-finomítóban
Szerda reggel technikai hiba miatt gyakorlatilag leállt a Mol Dunai Finomítója Százhalombattán, kora délutánra sikerült a szakembereknek megoldaniuk a problémát, azt egyelőre nem tudni, hogy átmenetileg vagy véglegesen.
2025.07.02 13:07ma.huDöbbenetes látványra ébredtek a tököliek, ijesztő fekete felhő gomolygott Százhalombatta felett. A ma.hu friss információ szerint kora délutánra talán sikerült a szakembereknek eredményt elérniük, de azt egyelőre nem tudni, hogy átmenetileg vagy véglegesen tudták-e megoldani a komoly üzemleállást okozó problémát, amitől mindent ellepett a fekete füst.
Mint ismeretes, az olyan technikai hibák, mint például ha a vezérlőlevegő ellátás valamilyen oknál fogva kimarad, az üzem egyszerűen vészleállást hajt végre, és a megfelelő nyomásértékek biztosítása érdekében vészlefúvatás történik - azaz a termelés során előállt gázokat a fáklyákra küldik, ami ilyen hatalmas fekete füstgomolygást eredményez. Ha nem így tennének, a levegőbe repülne a finomító. A cikk végén írunk ennek a részleteiről.
A gond azonban nemcsak a finomító és üzemeinek környékét érinti. A környezetvédelmi, levegővédelmi oktatásokon közkedvelt példa a MOL-finomítója arra az esetre, amikor a kibocsátás és a szennyeződés helyszíne eltérő. A széljárásnak köszönhetően ugyanis a százhalombattai emisszió a Duna túloldalán található településeken okozza a nagyobb szennyezést, kifejezetten Tökölön.

"A Dunai Finomítóban egy technológiai berendezés meghibásodása miatt fokozott fáklyázást és füsthatást érzékelhettek a környező településeken. A hiba kijavítása folyamatban van, az ország üzemanyag-ellátása zavartalan. A helyreállítási munkák miatt további fokozott fáklyázás, illetve füsthatás várható a Finomítóban" - közölte a MOL szerdán. (A cikk a reklámblokk után folytatódik!)
Mint ismeretes, a fáklyák feladata általánosságban az, hogy a csatlakozó üzemek a felesleges gázaikat lefúvatva a megfelelő nyomásértéken tartsák a rendszereiket, és a normál üzemelés vagy vészlefúvatás során keletkezett gázaikat ellenőrzött körülmények között, füstmentesen égessék el az égőfejen.
Elméletileg a környezet védelme érdekében működik így a rendszer, mivel a lefújt gázok többsége egyaránt ártalmas a környezetre és az emberi szervezetre, míg a belőlük keletkezett égéstermék nagyrészt csak kevésbé káros anyagokat, pl. széndioxidot tartalmaz.
Ráadásul fáklyagáz-hasznosítóval kombinálva ezeknek a rendszereknek a feladata kibővül a lefújt gázok visszanyerésével, hasznosításával, ezáltal csökkentve a környezeti terhelést, pénzt spórolva meg, hiszen az így hasznosított fáklyagáz megfelelő kezelés (pl. kénmentesítés) után főtőanyagként hasznosítható.