Ellátás
Svájci finanszírozással elindult az Életmentő készségek fejlesztése projekt
A mentőszolgálat mindig is elkötelezett volt a gyors és hatékony életmentés mellett, de ahhoz, hogy valójában esélyt lehessen adni a bajbajutottaknak, a társadalom egészét be kell vonni.
2025.03.22 06:12MTIA lakosság elsősegélynyújtó ismereteinek bővítésére, egy országos oktatói hálózat létrehozására, korszerű oktatási anyagok kidolgozására, valamint nemzetközi és hazai szakmai ajánlásokra épülő elsősegélynyújtási és életmentési képzések szervezésére indít programot az Országos Mentőszolgálat a II. Svájci-Magyar Együttműködési Program keretében.
Csató Gábor, a mentőszolgálat főigazgatója a programról tartott szakmai konferencia megnyitóján azt mondta, a program elsődleges célja fejleszteni az emberek elsősegélynyújtó készségét, hiszen egy hirtelen szívhalál vagy rosszullét esetén az első pillanatok szó szerint élet-halál kérdését jelenti.
Éppen ezért - folytatta - rendkívül fontos, hogy az elsősegélynyújtás ne csupán egy kiváltságos, kevesek által ismert, speciális tudomány, hanem minden magyar ember számára elérhető tudás és gyakorlat legyen.
Hozzátette: a mentőszolgálat mindig is elkötelezett volt a gyors és hatékony életmentés mellett, de ahhoz, hogy valójában esélyt lehessen adni a bajbajutottaknak, a társadalom egészét be kell vonni.
Csató Gábor felidézte: a mentőszolgálat már eddig is számos programot indított a lakosság elsősegélynyújtó ismereteinek fejlesztéséhez, de az egész társadalom bevonására irányuló kezdeményezés még nem volt.
A Svájci-Magyar Együttműködési Program támogatásával egy olyan országos hálózatot szeretnének építeni, amely lehetővé teszi, hogy mindenki tudja, mit kell tenni egy vészhelyzetben.
A projekt során az oktatási hálózatot országos szintre emelik, modern, interaktív eszközökkel segítik a tanulást, és biztosítják az életmentő eszközöket is. Hosszú távú célként jelölte meg Csató Gábor azt, hogy az elsősegélynyújtási ismeretek beépüljenek az oktatásba, a munkahelyi képzésekbe, hogy minden állampolgárt tudja: segíteni nem csak lehetőség, kötelezettség is.
A program során 3280 ember - köztük tanárok, postások, védőnők, polgárőrök - kap képzést, akik majd továbbadják a megszerzett tudást. A lakosság segítési hajlandóságának növelése is cél, ezen kívül több mint 500 defibrillátort helyeznek el az ország különböző pontján, továbbá figyelemfelhívó kampányt indítanak - ismertette.
Jean-Francois Paroz, Svájc magyarországi nagykövete egyebek mellett arról beszélt: a program célja fejleszteni a laikus életmentéshez szükséges készségeket, így életeket mentve vagy csökkentve a tartós egészségkárosodást.
Egy svájci kutatást említve elmondta, a felmérés szerint minden második ember merne csak segítséget nyújtani egy vészhelyzetben, ami gyakran a tudás hiányára vezethető vissza.
Hozzátette: az életmentő készségek fejlesztése különösen fontos azokban a térségekben, ahol korlátozott a hozzájutás a sürgősségi ellátáshoz.
Ágostházy Szabolcs, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkára úgy vélte, a program felbecsülhetetlen értéket ad a magyar emberek biztonságához, és hozzájárul ahhoz is, hogy egyre többen lehetnek embertársaik segítségére.
Az államtitkár kitért arra, hogy a svájci hozzájárulás egy különös jelentőségű együttműködés Magyarországon, aminek keretében a Svájci Államszövetség 87,5 millió svájci frank értékű hozzájárulást biztosít. Ez - a magyar állam hozzájárulásával együtt - mintegy 42 milliárd forint értékben biztosít forrást programok lebonyolítására - tette hozzá.
Elmondta, a svájci-magyar együttműködés keretében tíz támogatási intézkedés valósul meg; a vízminőség javításától a szakképzés fejlesztésén át a mikrovállalkozások támogatásáig.
Ezek közül talán a legnagyobb társadalmi hatással rendelkező program lesz a "Szívügyem az életed " kezdeményezés - hangoztatta.
Ágostházy Szabolcs elmondta, a 2022 végén aláírt második svájci-magyar együttműködési megállapodás keretében az elsősegélynyújtó készségek fejlesztése projektre 3,4 milliárd forintot biztosítanak.
Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára azt mondta, Magyarországon vezető halálok a szív- és érrendszeri megbetegedés, évente 60-70 ezer ember veszti életét emiatt, amiből "kiemelkedik" a hirtelen szívhalál, ami az esetek harmadában fordul elő.
Ez utóbbi nehezen kezelhető, hiszen az esetek többségében nem kórházi körülmények között következik be, és sehol nincs garancia arra, hogy az érintetthez a "kritikus időn belül, az arany öt percben" szakszerű segítség érkezik.
Éppen ezért van különös jelentősége a laikus elsősegélynyújtás ismereteinek, ami a mentők kiérkezéséig nyújthat segítséget.
Az egészségügy és a mentés a társadalmi szolidaritás, az egymásért vállalt felelősség jele, ilyen módon azonban nemcsak az egészségügyben dolgozók, hanem az egész társadalom ügye - hangoztatta Takács Péter.
A Szívügyem az életed című konferencián bemutatják a magyar és a svájci elsősegélynyújtás aktuális helyzetét, szóba kerül az oktatás és a társadalom szerepe is.