Dunai hajóbaleset
Lefoglaltatná a Viking szállodahajót a dél-koreai külügyminisztérium
A hajónak így vissza kellene térnie Magyarországra és mindaddig Budapesten maradnia, amíg a két ország befejezi a baleset körülményeinek vizsgálatát.
2019.06.04 09:38ma.huA dél-koreai külügyminisztérium a Viking Sigyn szállodahajó ideiglenes lefoglalását kéri a magyar hatóságoktól.
Az intézkedés azt jelentené, hogy a Vikingnek vissza kellene térnie Magyarországra és mindaddig Budapesten maradnia, amíg a két ország befejezi a baleset körülményeinek vizsgálását, és megkezdi a koreai és magyar áldozatok családjának kártérítését.
A Korea Times szerint a magyar kormány tette lehetővé a Viking számára, hogy folytassa a hajóútját egyetlen nappal a tragikus baleset után mondván, hogy a hajóról származó összes bizonyítékot összegyűjtötték.
Május 29-én késő este a Hableány turistahajó és a Viking Sigyn szállodahajó összeütközött a Margit híd lábánál. A dél-koreaiakat szállító turistahajó felborult és másodpercek alatt elsüllyedt a fedélzetén lévő 35 emberrel. A balesetben kilencen meghaltak, hét embert kimentettek, 19-en eltűntek, köztük két magyar.
A Viking ukrán kapitányát, Jurij C-t a nyomozók halálos tömegszerencsétlenséget okozó vízi közlekedés veszélyeztetése miatt hallgatták ki és vették őrizetbe, majd a bíróság egy hónapra elrendelte az előzetes letartóztatását.
A gyanúsítás arra épül, hogy a Viking személyzetének fel kellett volna vennie a rádiókapcsolatot a Hableány személyzetével. A navigációs rendszer adatai szerint azonban még csak kísérletet sem tettek a kapcsolatfelvételre, hangjelzést sem adtak le.
A Viking mindennek ellenére múlt pénteken reggelre távozott Budapestről, új kapitánnyal, amelyet tehát a koreai lap szerint a magyar hatóságok engedélyeztek.