Nem felejtik

A kétoldalú kapcsolatokról és az EU feladatairól tárgyal Berlinben Göncz Kinga

Németország soha nem felejti el Magyarországnak a berlini fal leomlásához és végső soron az ország újraegyesítéséhez elvezető, 1989-es határnyitást - hangsúlyozták a német parlament vezető politikusai csütörtökön Göncz Kinga külügyminiszterrel tartott találkozójukon.

2008.11.13 17:10MTI

A magyar külügyminiszter kétnapos berlini látogatásának nyitányaként előbb Ruprecht Polenz-cel, a Bundestag külügyi bizottságának elnökével, majd Gunther Krichbaummal, az Európa-ügyek bizottságának vezetőjével tárgyalt - tájékoztatta a külügyminisztérium szóvivője az MTI-t.

Göncz Kinga megerősítette, hogy Magyarország a vasfüggöny átvágásának 20. évfordulója alkalmából, 2009 június 27-én nagyszabású ünnepséget akar rendezni, s szeretné, ha Németország, a német kormány ezen a legmagasabb szinten képviseltetné magát. Az Európai Unió előtt álló feladatokkal, mindenekelőtt az uniós reformszerződés jövőjével kapcsolatban a miniszter asszony tárgyaló partnereinek elmondta, hogy Magyarország a jelenleginél erősebb EU mellett van.

Ennek szükségességét Göncz Kinga szerint a jelenlegi nemzetközi pénzügyi válság is bizonyította. Írország számára a szerződés jóváhagyásához jó ösztönzést jelenthetne, ha Dublin újabb döntéséig az összes többi tagállam ratifikálná a megállapodást - fűzte hozzá a külügyminiszter.

A tárgyalásokon szóba került az orosz-grúz viszály. A magyar külügyminiszter kifejtette, hogy Oroszországgal szükség van a párbeszédre, de ragaszkodni kell az elvekhez, így egyebek között Grúzia állami szuverenitásához és területi integritásához.

Rámutatott, hogy Magyarország támogatja Grúzia és Ukrajna csatlakozását a NATO tagsági akcióprogramjához (MAP), de fontosnak tartja, hogy erről előzetesen egységes NATO-álláspont alakuljon ki. Az energiabiztonság kérdéskörével kapcsolatban Göncz hangsúlyozta, hogy az Európai Unión belül közös álláspontot kell kialakítani, s ebben elengedhetetlen az egymás iránti szolidaritás.

Fontosnak nevezte a Mol arra irányuló javaslatát, hogy több ország kapcsolja össze meglévő hálózatait, s megerősítette azt is, hogy Magyarország rendkívül fontosnak tekinti a Nabucco-vezeték megépítését, amely a tényleges beszerzési diverzifikálást biztosíthatná.

Az ellátás biztonsága szempontjából ugyanakkor támogatta a Déli Áramlat kiépítését is. Szelestey Lajos tájékoztatása szerint a külügyminiszter vezető német újságírókkal is találkozott. A Magyarországot sújtó pénzügyi válsággal kapcsolatban kifejtette: kiutat jelentene, ha a mostani átalakítások, illetve reformok felgyorsítanák az euróövezethez való csatlakozást, hiszen az fokozott védelmet biztosít. Szlovákiát illetően pedig kijelentette, hogy a kialakult vitát kétoldalú alapon kell rendezni.

Utalt ugyanakkor arra, hogy a szélsőségek tekintetében aránytalanságok tapasztalhatók, hiszen Szlovákiában egy szélsőséges párt tagja a koalíciónak, miközben Magyarországon "marginális csoportokról" van szó.

Göncz Kinga délután az európai fiatalokat segítő, s Magyarországgal az unió népszerűsítésében korábban is együttműködő Heinz Schwarzkopf Alapítvány rendezvényén vett részt.

A külügyminiszter este hivatalosan megnyitja a Német-Magyar Fórum 18. közgyűlését, amelyen a két ország elsősorban politikai és gazdasági életének vezető képviselői az EU-n belüli együttműködés és a kétoldalú kapcsolatok kérdéseit tekintik át.

A magyar külügyminiszter pénteken délelőtt találkozik német kollégájával, Frank-Walter Steinmeierrel.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.