"Bölcs kormányoldal, bölcs ellenzék"
Szélesebb társadalmi és politikai szövetség kell - Véget ért a Nemzeti Csúcs
Bölcs volt a kormányoldal, hogy javasolta a nemzeti csúcsot, és bölcs volt az ellenzék, hogy elfogadta a meghívást; a párbeszédre való készség "magatartáskultúra-váltást" kíván, és ez megtörtént - így értékelte a házigazda Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke, Glatz Ferenc a szombati nemzeti csúcsértekezletet.
2008.10.18 18:10MTI - Fotó: MTIA tanácskozást kezdeményező miniszterelnök összegzésében sikeresnek mondta a találkozót, és úgy vélte, a korábbinál szorosabb együttműködés kezdődhet az érintett szereplők között a stabilizáció megteremtéséért.
Kijelentette: arra fog törekedni, hogy a lehető legszélesebb társadalmi és politikai szövetséget hozzák létre annak érdekében, hogy megalkossák a stabilizációról és a növekedésről az új középtávú gazdasági és társadalompolitikai programot.
A megbeszélésen a költségvetési kiadások visszafogásában nagyjából egyetértés volt a pártok között, de az adócsökkentés kérdésében nem közeledtek az álláspontok;
Simor András, a jegybank elnöke csak a jóléti kiadások lefaragása után tartotta reálisnak az adócsökkentést.
Gyurcsány Ferenc MSZP-elnök, kormányfő azt javasolta, hogy a válság kezelése után a tanácskozáson résztvevők keressék a nemzeti megállapodás lehetőségét az euró bevezetésének menetrendjére, a nyugdíjreformra, a szociális illetve az önkormányzati rendszer megújítására.
Kijelentette: a nemzetközi pénzügyi válság magyarországi hatásainak csökkentésére az uniós források felhasználását felülvizsgálják, de remélik, hogy a már elindult beruházásokat nem kell leállítani.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke úgy látta, megszorító csomag van kibontakozóban, ami az eddigi felelőtlen szocialista politika folytatása, ezért a kormánytervek elleni összefogást és nemzeti növekedési programot javasolt, amelynek középpontjában az adócsökkentés áll.
Az MDF elnöke, Dávid Ibolya egyéves válságkezelési programot indítványozott.
Ennek részeként 2009-ben egy évre felfüggesztenék a 13. havi nyugdíj kifizetését, 2008-as szinten tartanák a közalkalmazotti és köztisztviselői béreket, a nyugdíjakat, a közszférában eltörölnék az idei jutalmakat, bónuszokat, felfüggesztenék a vállalkozásoknak adott vissza nem térítendő támogatásokat, a családi pótlékot pedig az egy főre jutó jövedelemhez kötnék.
Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke szerint csökkenteni kell a költségvetési kiadásokat, be kell vezetni a költségvetési plafont és szükség van adóreformre is.
Semjén Zsolt, a KDNP elnöke úgy fogalmazott: fogjunk össze a magyar emberekért, fogjunk össze a sehová se vezető megszorítások, a bérbefagyasztás ellen és az adócsökkentésért.
"Nem fogjuk hagyni, hogy a kormány a bérből és fizetésből élőkkel, a családokkal és az idős emberekkel fizettesse meg a saját tehetetlenségének és alkalmatlanságának az árát" - mondta.
A volt jegybankelnökök adó- és járulékcsökkentést szorgalmaztak, míg a munkaadók vezetői szerint erről a gazdasági válságban nem lehet szó. Surányi György és Járai Zsigmond azt javasolta, hogy a költségvetési kiadások lefaragásával teremtsenek fedezetet az adó- és járulékcsökkentéshez.
Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke szerint nem halogatható az adócsökkentés, de ma nem lehet ezt meglépni, mert egyik napról a másikra él az állam annak érdekében, hogy megőrizze fizetőképességét.
Az üzletember szerint egyrészt kiadáscsökkentésre van szükség, másrészt fenn kell tartani a fizetőképességet, csak ezt követően jöhet az adócsökkentés.
Futó Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke elmondta, a válságkezelési időszakban nem lehet adót csökkenteni, ugyanakkor a növekedés beindításhoz az elengedhetetlenül szükséges.
Járai Zsigmond a tanácskozás szünetében újságíróknak azt mondta, látszategyeztetésnek tartja a nemzeti csúcsértekezletet, szerinte azért értelmetlen a találkozó, mert a kormány már benyújtotta a jövő évi költségvetést.
Veres János pénzügyminiszter a hozzászólásokra reagálva azt mondta: egyetértenek azzal, hogy az adóegyszerűsítéssel, a gazdaság fehérítésével kapcsolatos javaslatok kerüljenek a Ház elé, akár képviselői indítványként, akár kormányjavaslatként.
Kitért arra, hogy egyetért az adóbeszedés egyszerűsítésére vonatkozó javaslatokkal. A tanácskozáson rendhagyó módon szólította fel lemondásra a miniszterelnököt Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke, aki azt mondta: "miniszterelnök úr, a csúcson kell abbahagyni".
A nemzeti csúcstalálkozó hozzászólásokkal folytatódott délután az Akadémia dísztermében, és a tervezettnél csaknem háromnegyed órával hamarabb ért véget.
A nemzeti csúcsra meghívást kapott, de fenntartásai miatt nem vett részt Sólyom László hivatalban lévő köztársasági elnök, Mádl Ferenc volt államfő, illetve Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke.
Egészségi állapota miatt nem tudott ott lenni Göncz Árpád egykori köztársasági elnök, Horn Gyula volt kormányfő és Szabad György volt házelnök.
Kapcsolódó írások:
- Fodor: Újabb nemzeti csúcsra nincs szükség
- Gyurcsány: Szorosabb együttműködés, mélyebb átalakítási program kezdőhet
- Navracsics: Hiteles politikusokra, új politikára van szükség
- Lendvai: Komolyabb kiadáscsökkentésre van szükség
- Demján: Mélyreható reform nélkül az ország lemarad
- Boross: döntsön és intézkedjen a kormány - Medgyessy szerint szükség van nemzeti minimumra
- Veres: Fogadják el a pártok a közpénzügyi csomag módosítását
- Áder: Az EP-választással egy időben előre hozott választás is legyen
- Futó: nem lehet adóreform a válságkezelési időszakban - Borsik a piac mindenhatóságával számolna le
- Semjén: fogjunk össze a megszorítások és a bérbefagyasztás ellen
- Dávid Ibolya: az MDF egyéves válságkezelési programot javasol
- Simor: a jóléti kiadások csökkentésére is szükség van
- Orbán: nemzeti növekedési program kell