Magyar Bálint nem lát esélyt saját jövője számára"
Kőszeg: Magyar Bálint hozta létre és tette tönkre az SZDSZ-t
A Szabad Demokraták Szövetségét Magyar Bálint hozta létre és ő is tette tönkre - írta a pénteki Élet és Irodalomban (ÉS) közölt Sakk! Matt? című elemzésében Kőszeg Ferenc.
2008.08.15 18:11MTIA párt egykori alapítója felidézte, hogy milyen szerepet játszott Magyar Bálint a rendszerváltás előtti demokratikus ellenzék működésében. Kitért rá, hogy az akkor szociológusként dolgozó képviselőt elbocsátották az állásából, miután 1981 januárjában, Varsóban a Szolidaritás vezetőivel találkozott, de továbbra is intézeti kutató maradt, lemondva "az üldöztetés dicsőségéről". Ugyanakkor kulcsfontosságú szerepet játszott az ellenzék működésében.
Kőszeg Ferenc a Szabad Kezdeményezések Hálózatának SZDSZ-szé alakulására emlékezve megjegyezte: harmincéves ismeretségük alatt soha nem értettek annyira egyet Magyar Bálinttal, mint 1988 nyarán, amikor mindketten, egymástól függetlenül, arra a következtetésre jutottak, hogy behozhatatlan lépéshátrányba kerülnek, ha a laza hálózatból nem hoznak létre tagsággal és vezetéssel rendelkező szervezetet.
A Beszélő című hetilap volt főszerkesztője szerint Magyar Bálint szenvedélyes beszédének jelentős része volt abban, hogy az átalakulást az 1988. november 13-i közgyűlés 998 regisztrált tagjából 930-an megszavazták. Kőszeg Ferenc úgy összegzett: "ha egy személyt kellene megneveznem az SZDSZ létrehozójaként, akkor Magyar Bálint az". Az irodalomtörténész kitért Tölgyessy Péter frakcióvezetővé választására és leváltására is, megjegyezve, hogy a Tölgyessy-ellenes tábor frontembere Magyar Bálint volt.
Egyúttal számba vette a két politikus között feszülő ellentéteket is, illetve az SZDSZ-en belüli két platform, az "ellenzéki" és a "rendszerváltó" kialakulását. Kőszeg Ferenc írt az SZDSZ és az MDF-kormány viszonyáról, a szabad demokraták és a Fidesz közötti kapcsolatról illetve a szocialistákkal 1994-ben létrehozott koalícióról, majd az ezt követő népszerűségvesztésről is.
A párt Fideszhez fűződő, korábban szövetségesi, majd megromlott kapcsolatát jellemezve megjegyezte: Magyar Bálint az országos tanács ülésén jelentette be, hogy a Fideszből korábban kilépő Fodor Gábor 1994-ben az SZDSZ-lista második helyén indul. Kőszeg hangsúlyozta, hogy ilyen döntésre sem Magyar Bálintnak sem az SZDSZ ügyvivő testületének nem volt joga, és a döntés kihívóan barátságtalan lépés volt a Fidesszel szemben.
A volt képviselő komoly terjedelemben elemezte a Tocsik Márta nevével fémjelzett úgynevezett "Tocsik-ügyet." Azt írta: "mindenki tudta, hogy az nem Tocsik Márta és partnerei ügye, hanem a szocialista és a szabad demokrata vezetőké". Véleménye szerint azt is tudta mindenki, de talán máig nem írták le, "hogy az SZDSZ részéről a főszereplő nem lehetett más, mint Magyar Bálint".
Kőszeg Ferenc az esetre visszaemlékezve azt írja, hogy Tocsik Mártát a szocialisták keresték meg, hogy sikerdíja első részének egyharmadát utalja át egy "alvállalkozó," az Arány Rt. számlájára. Ezt követően Budai György, aki 1994-ben az SZDSZ Magyar Bálint vezette kampányának menedzsere volt, egy sörözőben, ahol megjelent Boldvai László szocialista képviselő is, a sikerdíj második részének nyolcvan százalékát kérte, de később megegyeztek ötven százalékban.
Tocsik Márta ezt követően 112-112 millió forintot utalt át az Arány Rt. és az Utilitás Rt. számlájára. Az Utilitás Rt.-t Bernhard Barnabás vezette, aki korábban az SZDSZ Országos Tanácsának is tagja, illetve a zuglói pártszervezet ügyvivője volt. Kőszeg Ferenc hozzátette, hogy a zuglói szervezetből jött Virág Attila is, aki a Tocsik Márta megbízásáért felelős ÁPV Rt. igazgatótanácsában az SZDSZ-t képviselte. Emlékeztetett rá, hogy 1990-ben mind Magyar Bálintot, mind Pető Ivánt Zuglóban választották országgyűlési képviselővé.
Kőszeg Ferenc az eset kapcsán a tavaly elhunyt Budai Györgyről azt írta: "kizárt dolog, hogy Magyar Bálint háta mögött kért volna - egyetértésben Boldvaival - részesedést Tocsik sikerdíjából." A húszéves SZDSZ-t Kőszeg Ferenc úgy értékelte, hogy a párt új helyzetbe került. Mint írta, Fodor Gábor elnökké választásakor 1991 óta először fordult elő, hogy nem a párt Magyar Bálint körül csoportosuló erős embereinek az akarata érvényesült. Az SZDSZ visszanyerte cselekvési szabadságát azzal, hogy kilépett a koalícióból, vagy "Gyurcsány Ferenc kiszekírozta", de a párton belüli viták nem ültek el.
"Magyar Bálint kiszáll az SZDSZ-ből és a hazai pártpolitikából, mert egy tekintélyes európai uniós szakértői testület tagja lesz. Ez azt jelenti, az SZDSZ-ben nem lát esélyt saját jövője számára. De valószínűleg nem lát esélyt az SZDSZ számára sem" - írta Kőszeg Ferenc. Az MTI-nek Magyar Bálintot egyelőre nem sikerült utolérnie.