Választás 2014

Hogyan zajlik az ajánlások ellenőrzése?

A választási irodáknak három napjuk van arra, hogy a választáson indulni szándékozó jelöltek által összegyűjtött ajánlásokat ellenőrizzék, és megállapítsák azok érvényességét. Az ajánlások érvényességének és hitelességének elengedhetetlen feltétele a saját kezű aláírás.

2014.02.22 16:15MTI

Az áprilisi országgyűlési választáson indulni szándékozóknak 500, a választókerületben élő választópolgár ajánlását kell összegyűjteniük a választási iroda által kinyomtatott és hitelesített ajánlóíveken.

Az országgyűlési egyéni választókerületi választási irodának (oevi) az ajánlásokat a jelölt bejelentésétől számított három napon belül kell ellenőrizniük.

Az oevi az ellenőrzés során megvizsgálja, hogy az ajánlóív el van-e látva a választási iroda pecsétjével, sorszámozva van-e, rá van-e vezetve az ajánlást gyűjtő személy neve és aláírása.

Az ajánlóívre felvezetett adatok alapján a választási iroda azonosítja az ajánló választópolgárt és vizsgálja, hogy van-e választójoga, valamint az ajánlóíven feltüntetett adatai (a neve, személyi azonosítója, lakcíme, anyja neve) a központi névjegyzékben szereplő adataival megegyeznek-e.

Az ellenőrzés során a lakcímadatokban előforduló kisebb hibákat még elfogadják, ilyen például az út és utca elírása, helyesírási hiba a közterület nevében, vagy a házszám megjelölésnél az emelet és ajtó elírása, esetleges hiánya. Az ajánló nevének azonban teljeskörűen egyeznie kell a nyilvántartásban lévővel az egyértelmű beazonosíthatóság miatt, vagyis a kettős utónév esetén a második utónév feltüntetése is kötelező az ajánlóíven.

A választási irodák az ajánló lakcímadatainál előforduló hibák észlelésekor ellenőrzik, hogy az íven feltüntetett közterület-megnevezés rossz, és ezért az ajánlás érvénytelen, vagy csak egy korábbi, azóta megváltozott adatot adott meg a választópolgár, ami esetleg még a lakcímigazolványában szerepelhet, mert akkor érvényesnek kell elfogadni az ajánlást.

A választási iroda az ajánlások ellenőrzése során megállapítja, hogy az ajánló választópolgár február 17-e, az ajánlásgyűjtés kezdete és az ajánlóív benyújtásának napja között bármely időpontban jogosult volt-e a választókerületben jelöltet ajánlani.

Az oevi ellenőrzi azt is, hogy a választópolgár ugyanazon jelöltre nem adott-e le már érvényes jelölést, ugyanis az áprilisi választáson egy választópolgár már több jelöltet is ajánlhat érvényesen, de egy jelöltet csak egyszer.

Az oevi megállapítja, hogy az érvényes ajánlások száma eléri-e az 500-at. A választási irodák munkaterhének csökkentése érdekében az ajánlások tételes ellenőrzését nem kell tovább folytatni, ha bizonyossá válik, hogy az érvényes ajánlások száma eléri a jelöltséghez szükséges számot. (Korábban a leadott ajánlószelvények mindegyikét ellenőrizni kellett, függetlenül attól, hogy a jelöltséghez mennyi ajánlószelvényre volt szükség. Mivel az áprilisi választáson egy választópolgár több jelöltet is ajánlhat, a többes jelölésnek már nincsenek jogkövetkezményei.) A választási irodának a központi névjegyzék alapján azt is meg kell vizsgálnia, hogy a jelöltnek van-e választójoga, és a jelölőszervezet szerepel-e a közhiteles elektronikus nyilvántartásban.

Az ajánlások ellenőrzésének eredményéről a választási iroda tájékoztatja az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságot, amely dönt a jelölt nyilvántartásba vételéről.

A Nemzeti Választási Bizottság álláspontja szerint ajánlóív benyújtására a jelölt bejelentését követően is lehetőség van ("rágyűjtés"), azonban legkésőbb a jelölt bejelentésére rendelkezésre álló határidő lejártáig a rendelkezésre bocsátott összes ajánlóívet át kell adni a választási irodának.

Az ajánlások gyűjtésére és a jelöltek bejelentésére március 3-án 16 óráig van lehetőség, eddig az időpontig kell leadni a jelölteknek a választási irodáktól átvett összes ajánlóívet is. Aki elmulasztja leadni az összes ajánlóívet, megbírságolják. A bírságot a választási bizottság szabja ki hivatalból, ennek összege minden be nem nyújtott ajánlóív után a minimálbér havi összegének a fele, azaz jelenleg 50 750 forint.

Az ajánlóíveket az illetékes választási iroda a szavazást követő kilencvenedik nap utáni munkanapon megsemmisíti.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.