Normakontroll - ÖSSZEFOGLALÓ
Az államfő előzetes normakontrollt kért a választási eljárási törvényről
Előzetes normakontrollt kért Áder János államfő a választási eljárási törvényről az Alkotmánybíróságtól (Ab), mivel aggályos részeket talált a Magyarországon élő választópolgárokra vonatkozó regisztrációs előírásokban. A parlamenti pártok a Demokratikus Koalíció kivételével üdvözölték, méltányolták az államfő döntését.
2012.12.06 20:30MTI Az államfő kifogásokat fogalmazott meg a kampányszabályokkal, a közvélemény-kutatásokkal kapcsolatos rendelkezésekkel és a törvény hatálybalépésével kapcsolatban is. A köztársasági elnök megállapította, hogy a választási eljárási törvény több olyan új szabályt - például a levélben történő szavazást - vezet be, amelyet senki sem illetett alkotmányos kritikával. Hasonlóképpen nem érte kifogás a határon túl élő magyar állampolgárok és a Magyarországon élő nemzetiségi választópolgárok regisztrációjának szabályozását - jegyezte meg a köztársasági elnök.
A Magyarországon élők feliratkozásának szabályait azonban bírálta az ellenzék, és Áder János is alkotmányosan aggályos részeket talált közöttük.
A Fidesz-frakció üdvözölte Áder János államfő döntését. Úgy fogalmaztak: egy új választási rendszer nagyon sok részletszabályt tartalmaz, fontosnak tartják, hogy ezek mindegyikéről véleményt nyilváníthassanak az alkotmánybírák.
Közölték továbbá, hogy az új szabályozás Európa egyik legmodernebb választási rendszerét hozza létre, megkönnyíti a pártok indulását, független intézményekhez rendeli a választások adminisztrációját és felügyeletét, a polgárokat tudatos választási részvételre hívja fel, és biztosítja a nemzeti kisebbségek parlamenti képviseletét.
A Kereszténydemokrata Néppárt szerint a szabad választás a demokrácia egyik alapja, ezért nagyon fontos, hogy az ezt szabályozó törvény tisztaságához semmi kétség ne férjen.
Harrach Péter, a kisebbik kormánypárt frakcióvezetője azt mondta, mivel a választási eljárásról szóló törvény elfogadását sok vita övezte, mindenki számára megnyugtató lehet, hogy az Alkotmánybíróság mondja ki ítéletét az elfogadott jogszabályról.
Az MSZP méltányolta Áder János lépését, ám Mesterházy Attila pártelnök sajnálatát fejezte ki, amiért az államfő nem a jogszabály egészéről kért vizsgálatot. Közleményében üdvözölte, hogy Áder János részben fontolóra vette a jogszabállyal kapcsolatos aggályaikat, egyúttal annak a reményének adott hangot, hogy az Ab felelős, a nemzet érdekeinek megfelelő döntést hoz.
A szocialistáknak továbbra is az a meggyőződésük, hogy a Fidesz-KDNP szavazataival elfogadott választási eljárási törvény felszámolja a demokratikus választási rendszert - olvasható a közleményben.
Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője azt mondta, a párt a törvényt a tárgyalása alatt végig több ponton is kritizálta, ezért üdvözlik, hogy a jogszabály az Ab elé kerül. Ugyanakkor "nincsenek illúzióik", hiszen ahogyan "a köztársasági elnök intézményét, úgy az Ab többségét is pártkatonákkal töltötték fel a kormánypártok", ezért a Jobbik szerint az egész eljárás inkább "színjáték", és valószínűleg "az Ab lojálisan meg fogja állapítani, hogy a jogszabály mindennek megfelel" - közölte Mirkóczki Ádám.
Az LMP szintén üdvözölte Áder János döntését, és reményét fejezte ki, hogy az Ab alaptörvény-ellenesnek mondja ki a választási regisztráció intézményét és a kereskedelmi médiumokra vonatkozó kampánytilalmat is.
Karácsony Gergely frakcióvezető-helyettes azt mondta, nagyra becsülik az államfőt a döntésért, de hozzátette, hogy egy "normális országban" fel sem merült volna annak a lehetősége, hogy a köztársasági elnök aláírjon egy nyilvánvalóan alkotmányellenes törvényt. Szavai szerint "ha egy normális országban élnénk, akkor ilyen törvényeket nem is hozna a parlament".
A Demokratikus Koalíció csalódottságát fejezte ki Áder János döntése miatt.
Molnár Csaba ügyvezető alelnök közleménye szerint a párt azért csalódott, mert az államfő az eljárási törvény lényegét adó előzetes regisztrációt nem találta alkotmányellenesnek, csak egyes részletszabályokat. "Érthetetlen" módon azt sem indítványozza az elnök, hogy az Alkotmánybíróság szüntesse meg azt az alkotmányellenes diszkriminációt, hogy csak a határon túli magyarok regisztrálhatnak levélben, a Magyarországon élő magyar állampolgárnak erre nincs joga - írta.
Az Együtt 2014 szerint az államfő alkotmányossági vétója utolsó esélyt kínál arra, hogy a választópolgárok egy minden szempontból demokratikus folyamat során választhassanak 2014-ben.
A választói mozgalom közleményében azt írta: kezdettől tiltakoztak az ellen, hogy a választójog gyakorlását előzetes regisztrációhoz kössék. A szervezet szerint a választói feliratkozás bevezetése olyan akadály, amelynek a szükségessége mellett nem szólnak érvek, és amely fájdalmasan sokakat tarthat vissza attól, hogy éljenek választójogukkal.