A parkolás szabályairól dönthet a parlament
Változhat a közterületi parkolás
A közterületi parkolás jogi feltételeit megteremtő törvénymódosításokról szavaz ma az Országgyűlés, amely várhatóan módosítja a 2011-es népszámlálásról szóló jogszabályt is.
2010.06.01 09:08MTIA képviselők házszabálytól eltéréssel szavazhatnak a közterületi parkolás jogi feltételeinek megteremtése érdekében a helyi önkormányzatokról szóló törvény módosításáról, továbbá a közúti közlekedésről szóló törvény, valamint a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló törvény módosításáról.
A parkolással kapcsolatos jogszabályokat azért kell módosítani, mert az Alkotmánybíróság tavaly novemberben alkotmányellenesnek nyilvánította a szabályokat, és június 30-ig adott határidőt a jogalkotóknak az alkotmánysértések orvoslására.
A fideszes Rogán Antal és Kósa Lajos által benyújtott, kétharmados többséggel módosítható önkormányzati törvény rögzítené, hogy a közutakon, a helyi önkormányzat tulajdonában álló, közforgalom elől el nem zárt magánutakon, tereken, parkokban és egyéb közterületen a lakosság számára közúti járművel történő várakozás biztosítása a helyi önkormányzatok által kötelezően ellátandó közszolgáltatási feladat.
A közterületi parkolás jogi feltételeinek megteremtése érdekében a közúti közlekedésről szóló törvény, valamint a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló törvény a 95-ös ólmozatlan benzin átlagárához kötné az egy órára vonatkozó várakozási díjat. Az MTI számítása szerint ez idén maximum 544 forint lenne.
A szöveg rögzíti azt is: a várakozási díj és a pótdíj után késedelmi kamat nem követelhető. Zárószavazás lesz a 2011-es népszámlálásról szóló törvény módosításáról, amely alapján jövőre az adatgyűjtéskor rákérdeznek a vallásra, az egészségi állapotra, a nyelvismeretre, a közlekedésre és az utazásra, az üdülőtulajdonra is.
Lefolytatják az alkotmánymódosítás és a helyi önkormányzatokról szóló törvény és a polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló törvénymódosításának együttes általános vitáját.
Az alaptörvény a jövőben kimondaná: a képviselő-testület a polgármester helyettesítésére alpolgármestert választhat; az alpolgármesternek olyan személy is megválasztható, aki nem tagja a képviselő-testületnek.