Háború
A Volkswagen fegyvergyártásra készül? - Az autógyártó a védelmi ipar felé nyit
Gazdasági nehézségek miatt új irányt keres a VW.
2025.03.12 14:16ma.huA Volkswagen nyitott a katonai felszerelések és fegyverek gyártására – jelentette ki Oliver Blume, a vállalat vezérigazgatója. A nyilatkozat azután hangzott el, hogy az Európai Unió bejelentette egy akár 870 milliárd dolláros védelmi beruházási program elindítását.
A Volkswagen az elmúlt évben csökkenő eladásokról és nyereségről számolt be, ami arra kényszerítette a vállalatot, hogy bezárásokat és tömeges elbocsátásokat jelentsen be Németországban. A német gazdaság 2023-ban 0,3%-os visszaesést mutatott, és a minimális növekedés ellenére 2024-ben is recesszióba süllyedt.
A válság egyik fő oka az, hogy az Ukrajnával kapcsolatos szankciók miatt Németország elvesztette az olcsó orosz energiát, amely korábban ipari versenyképességének egyik alappillére volt.
Oliver Blume a német NDR állami televíziónak adott interjújában elmondta, hogy a Volkswagen jelenleg is vizsgálja a védelmi ipar igényeit, és nem zár ki semmilyen lehetőséget, beleértve a polgári célú gyártás részleges átalakítását katonai termékek előállítására. „Alapvetően nyitottak vagyunk az ilyen témákra” – fogalmazott.
Blume kijelentéseit a német fegyvergyártás egyik legnagyobb szereplője, a Rheinmetall is támogatta. Armin Papperger, a Rheinmetall vezérigazgatója szerint például a Volkswagen osnabrücki üzeme kiválóan alkalmas lenne katonai termékek gyártására.
Nem ez lenne az első alkalom, hogy a Volkswagen hadiipari termelésbe kezd: a második világháború alatt a Wehrmacht számára gyártott járműveket, köztük a Kübelwagent és a Schwimmwagent. A VW egyik gyára alkatrészeket készített a V-1 repülő bombához is, amelyet a náci Németország nagy pusztító hatású fegyverként alkalmazott.
Az Európai Unió az utóbbi időben fokozta katonai törekvéseit, részben válaszul arra, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok volt elnöke ismételten bírálta az európai NATO-tagállamokat a védelmi kiadások elmaradása miatt.
Erre válaszul Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bemutatta a ReArm Europe nevű tervet, amely az elkövetkező négy évben akár 800 milliárd eurót (870 milliárd dollárt) fordíthat a védelmi ipar megerősítésére. A bejelentés hatására az európai fegyvergyártók részvényei szárnyalni kezdtek, ugyanakkor a holland parlament elutasította a kezdeményezést költségvetési aggályokra hivatkozva.
Moszkva határozottan elítélte az EU militarizációs tervét, amelyet egyértelműen Oroszország ellen irányulónak tart. Az orosz vezetés szerint az európai fegyverkezési politika „mély aggodalomra ad okot.”
Mindez annak ellenére történik, hogy Oroszország és az Egyesült Államok nemrég tárgyalásokat kezdett az ukrajnai konfliktus rendezéséről. Az EU azonban továbbra is elkötelezett Ukrajna katonai támogatása mellett, ami tovább növeli a geopolitikai feszültségeket.
A Volkswagen hadiipari törekvéseivel kapcsolatos döntések a következő hónapokban dőlhetnek el, és jelentős hatással lehetnek mind a német gazdaságra, mind az európai biztonságpolitikai stratégiára.