Tavaly 33.812 cég szűnt meg
A felszámolt cégek 220 milliárd forintos kárt okoztak tavaly
A CompLex cégnyilvántartási adatai alapján a tavaly megszűnt 33.812 cégből 5.298 volt felszámolt vállalkozás, amelyek 242 milliárd forint tartozást halmoztak fel hitelezőikkel szemben - áll a Direktinfo Kft. legfrissebb jelentésében.
2009.05.26 09:12MTIAz MTI-hez kedden eljuttatott közlemény szerint a követeléskezelők 1 százalék alatti átlagos felszámolási megtérülését és a köztartozások adóhivatali behajtásának hasonló arányú eredményességét alapul véve ez azt jelenti, hogy a vállalkozások tavalyi kényszerhitelezési vesztesége 220 milliárd körülire tehető. A követeléskezelői tapasztalat szerint minél nagyobb a vállalkozás felé a követelésállomány, annál kisebb az esély annak sikeres beszedésére.
Tízmilliós tartozás felett a tulajdonosok sokkal erősebb késztetést éreznek a cégvagyon eltüntetésére, mint az adósság rendezésére. A tavalyi adatok szerint a 10 millió feletti követelések az összes tartozás 96,6 százalékát tették ki, a legeredményesebben kezelhető 5 millió alattiak pedig csupán az 1,6 százalékát. A közleményben hozzáteszik: jelenleg a követeléskezelő szakma komoly erőfeszítések árán a kinnlevőségek 1 százalékát, nagyrészt a kisebb tartozásokat tudja sikeresen felkutatni és beszedni. A mostani helyzeten a jogalkotókon kívül a hitelezők is jelentősen javíthatnak.
Ahogy a bankok minősítik a hozzájuk hitelért folyamodókat, úgy az üzleti életben is mindennapos gyakorlattá szükséges tenni a partnerek monitorozását. A vevővel kapcsolatos veszélyeket a cégadatokból, főleg azok változásaiból lehet kiolvasni. Az avatott szemnek elég egy ártatlannak tűnő székhelyváltoztatás ahhoz, hogy tovább vizsgálódjon és feltárja a tranzakció valódi kockázatát - áll a közleményben.