Kárminsapkás pipra

Izombetegeken segíthet a villámröptű kismadár

Egy trópusi madár kapkodja leggyorsabban végtagjait a gerincesek között, megfigyelésével a tudomány jobban megértheti az izombetegségeket.

2016.04.13 15:23ma.hu
Fotó: Wikipédia

Még Usain Bolt, a világ leggyorsabb sprintere sem tudja olyan gyorsan szedni a lábát, mint a trópusokon élő, verébméretű kárminsapkás pipra - írja a Hirado.hu.

A fején vörös tollazatú madárka násztáncakor másodpercenként 45 Hertzes frekvenciával tárja ki és húzza be szárnyait – ha ezt egy másodpercig folytatná, az 45 összehúzódás lenne.

Az aranyvörös pipra még ezen is túltesz: a háta mögött csapkodja össze szárnyait, méghozzá 60 Hertzes frekvenciával, amivel jókora zajt kelt. A mozdulat természetesen emberi szemmel követhetetlen.

Az amerikai Wake Forest University kutatócsapata az eLife szaklapban publikálta megfigyeléseit, melyek szerint ez az összehúzódás a leggyorsabb végtagmozdulat a gerincesek körében.

„A szupergyors mozdulatok felfedezése lehetőséget ad rá, hogy megértsük az izomműködés legelemibb mechanizmusait, ezáltal kidolgozhatunk módszereket a jobb, gyorsabb izommozgás elérésére” – fogalmazott a kutatást vezető Matthew Fuxjager.

Ám a tudósok nem szupersportolókat szeretnének teremteni, inkább azokat a betegeket segítenék, akiknek a normális izomműködés is álom csupán.

A különféle izomsorvadások mellett több rákfajta és a HIV-fertőzés is ronthatja a végtagok működését. A piprák szárnycsapása azért is ejtette gondolkodóba a kutatókat, mert általános tétel, hogy egy izom vagy gyorsan húzódik össze, vagy nagy erőt fejt ki, de a kettő nem állhat fenn egyszerre.

Ezek az énekesmadarak ugyanakkor repülnek és kommunikálnak is a szárnyaikkal, előbbihez erő, utóbbihoz gyorsaság kell.

Az izomrostok tanulmányozása végül feloldotta a látszólagos paradoxont. A piprák szárnyaihoz különféle szerkezetű izmok kapcsolódnak: egy izom a szárny villámgyors összehúzásáért felel, kettő pedig a repüléshez szükséges csapásoknál dolgozik.

"További kutatásokkal megfejthetjük, hogy mitől húzódik össze ennyire gyorsan az izom, és hogy ennek szabályzásában a férfi hormonok, például a tesztoszteron milyen szerepet játszanak" - mondta el Matthew Fuxjager.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.