A hagyománytisztelet és a modern szemlélet

"Dunán innen, Tiszán túl" - lehet pályázni!

Az elmúlt évekhez hasonlóan "Dunán innen, Tiszán túl" címmel Kárpát-medencei gyermek- és ifjúsági tehetségkutató versenyt hirdet a Borsodi Magyar Közösségek Szövetsége Mente Egyesület. Idén először a budapesti és Pest megyei régió is csatlakozott a kezdeményezéshez. A budapesti és Pest megyei elődöntő szervezője az Országos Baranta Szövetség.

2014.03.06 10:40ma.hu

Az elmúlt évekhez hasonlóan „Dunán innen, Tiszán túl" címmel Kárpát-medencei gyermek- és ifjúsági tehetségkutató versenyt hirdet a Borsodi Magyar Közösségek Szövetsége Mente Egyesület, melynek célja a tehetségek felkarolása mellett a művészet és a magyarság értékeinek népszerűsítse a fiatalok körében.

A verseny több helyszínen zajló fordulóit áprilistól májusig szervezi meg a Borsodi Magyar Közösségek Szövetsége Mente Egyesület és társszervezői. Ezekről kategóriánként és korcsoportonként egy-egy induló juthat tovább a döntőbe.

Elődöntő helyszínek

1. Nagykovácsi (Budapest és Pest megye)
2. Csány (Heves, Jász-Kiskun- Szolnok megyék)
3. Dunaújváros (Dunántúl)
4. Érpatak (Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú Bihar megyék)
5. Miskolc (Borsod-Abaúj-Zemplén megye)
6. Rozsnyó (Felvidék)
7. Stuttgart (Németország)
8. Székelyhíd (Erdély)
9. Tatabánya (Dunántúl)

A budapesti és Pest megyei elődöntő szervezője: Országos Baranta Szövetség és tagcsapatai

„Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.”
Kodály Zoltán

Nevezési kategóriák

A verseny középpontjában a népi műfajok állnak. Nevezni négy kategóriában lehet:

Népdal
Népdal kategóriájában egyszemélyes és csoportos műsorszámokkal lehet jelentkezni. A versenyzők fordulónként egy-egy produkcióval szerepelhetnek, legfeljebb 4 perc időtartamban. Az elbírálás során kiemelt szempontnak számít a dallamválogatás zeneesztétikai értéke, a bemutatott népdalok, illetve dallamok eredeti előadásmódja, illetve az előadó egyéni, művészi kisugárzása.

Népzene
Ebben a kategóriában legfeljebb héttagú formációk indulhatnak. A versenyző zenekarok, hangszeregyüttesek fordulónként egy-egy előadással jelentkezhetnek, legfeljebb 5 perc időtartamban. Az előadás során csak saját hangszer használható. Az elbírálás során kiemelt szempontnak számít a dallamválogatás zeneesztétikai értéke, a csoporton belüli együttműködés kidolgozottsága, a bemutatott zene eredeti előadásmódja, illetve az előadók művészi kisugárzása.

Néptánc
Néptánc kategóriában egyéni, páros és csoportos formációban lehet indulni. A versenyzők fordulónként egy-egy előadással jelentkezhetnek, egyéni és páros előadás esetén legfeljebb 4 perc, csoportosnál legfeljebb 6 perc időtartamban. Az előadások elbírálása során kiemelt szempontnak számít a kiválasztott táncok és motívumaik esztétikai értéke és eredeti előadásmódja, valamint az előadók egyéni, művészi kisugárzása.

Népmese
Ebben a kategóriában nevezni lehet a magyar népmese kincsből merített eredeti népmesével, fordulónként egy-egy mesével, legfeljebb 5 perc időtartamban. Egyéni és csoportos nevezéseket is elfogadnak. Értékelési szempont a népmese folyamatos előadása; az előadó(k) beszédkészsége, előadásmódja; a szöveg érthetősége, megfelelő hangsúlyozás; tájnyelvi elemek alkalmazása; az előadó(k) kapcsolata a közönséggel; színpadi megjelenés.

Korcsoportok

I. korcsoport (6-12 éves kor)
II. korcsoport (13-18 éves kor)

A szervezők célja, hogy a vetélkedő révén a felnövekvő gyermekek minél szélesebb körben ismerjék meg a magyar népköltészet és népzene csodálatos világát, s egy életre kötelezzék el magukat a magyarság értékei mellett. A budapesti elődöntőből kategóriánként és korcsoportonként egy-egy induló juthat tovább a Kárpát-medencei döntőbe.


Jelentkezés feltételei

• A versenyt amatőr népzene, népdal, népmese, néptánc területén tevékenykedő gyermekek számára írták ki.
• A versenyre az autentikus magyar népzene, néptánc, népdal és népmese bármely tájegységéhez, illetve a magyarországi nemzetiségi régiók helyi hagyományaihoz kötődő produkciókkal lehet jelentkezni, lakóhelyi és nemzetiségi megkötés nélkül.
• A versenyen olyan személyek vehetnek részt, akik 2008 és 1996 között születtek (6-tól 18 éves korig).
• A versenyre a tanulót a budapesti vagy Pesti megyei partner-szervező, illetve Oktatási Intézmény nevezi, de egyéni nevezéseket is elfogadnak.
• Szülői nyilatkozat kitöltése (e-mailben elküldve a tehetsegkutato.bp@gmail.com címre, vagy a helyszínen leadva).
• Dalcsoportok, néptáncegyüttesek is nevezhetnek.
• Egy személy több kategóriában és kategóriákon belül több előadással is nevezhet. Pl. tánc: egyéni- és páros vagy csoportos, népzene: egyéni és együttes, ugyanígy a népdal és népmese kategóriákban is. (Több műsorral való indulás esetén külön-külön regisztráció szükséges!)
• Más műfajok stíluselemeit, hangszereit, motívumkészletét vagy elektronikát használó feldolgozásokkal pályázni nem lehet.
• Nevezési díj NINCS


A verseny lebonyolítása

   

1. Pályázatok beküldése

A versenyre a pályázók 2014. március 29. (szombat) éjfélig jelentkezhetnek a Baranta oldalán történő online jelentkezési lap kitöltésével. A jelentkezéssel és a budapesti elődöntővel kapcsolatban további információ kérhető a tehetsegkutato.bp@gmail.com e-mail címen és a +36 20 411 7250-es telefonszámon.

Friss információkért kövesse a „Dunán innen Tiszán túl Bp. és Pest megye elődöntő 2014” Facebook-oldalt.

2. Területi elődöntő

Időpont: 2014. április 12. (szombat)
Helyszín: Öregiskola Közösségi Ház és Könyvtár, Inkubátor Ház (2094 Nagykovácsi, Kossuth Lajos utca 78.) és Nagykovácsi Fő tér

Fővédnökök:
Bencsik Mónika, Nagykovácsi Polgármestere
Szűcs Lajos, a Megyei Közgyűlés Elnöke
Vukics Ferenc, Országos Baranta Szövetség Elnöke

Műsorvezető:
Vukics Ferenc, Országos Baranta Szövetség Elnöke

A budapesti elődöntő zsűrije:

Népdal: Budai Ilona, Magyar Örökség-díjas népdalénekes, Petrás Mária, Prima Primissima díjas népdalénekes, keramikus

Népzene: Tintér Gabriella, Prima Primissima Junior díjas és Népművészet Ifjú Mestere díjas népdalénekes, népzene tanár, Jánosi András, népzenész, a Zeneakadémia Népzene Tanszékének, valamint az Óbudai Népzenei Iskolának a tanára, a Jánosi Együttes vezetője, Turi András, népzene pedagógus (népi brácsa, népi furulya)

Néptánc: Lőrincz Beáta, táncpedagógus, a Cédrus Táncegyüttes alapítója és művészeti vezetője, a Hagyományok Háza Baráti Kör elnöke, Tímár Mihály táncpedagógus, Csillagszemű Táncegyüttes, Jávor Csaba, Kerekes Néptáncegyüttes alapítója és művészeti vezetője, Hargitai Gergely, Budapesti Operettszínház és Bem Folklór Egyesület

Népmese: Olasz Etelka, mesemondó, Ilyés Szabó Anna, híres székely mesemondó

A rendelkezésre álló feltételek és technika:
• Színpad: 5 m x 6 m
• Professzionális hangtechnikai eszközök és kiegészítők
• Öltöző
• Étkezési lehetőség

A verseny menete:
A verseny pontos lebonyolítási rendjéről a jelentkezők számától függően a jelentkezési határidőt követően e-mailben nyújtanak bővebb tájékoztatást.
• A versenyzők egymást követően szakmai zsűri előtt mutatják be előadásukat.
• A zsűri közös értékelést követően választja ki a továbbjutókat
• Az elődöntő eredményhirdetésére a nap végén kerül sor

A budapesti elődöntő szervezői:

Főszervező:
Bognár István
, Országos Baranta Szövetség
Web: www.baranta.org

Helyszín, hangtechnika, biztonság:
Botos Zoltán
, Királyi Sólymok Baranta Hada és Máriaremete Baranta Hada
E-mail: botos@hidrovetes.hu

Tegzes Ottó, Királyi Sólymok Baranta Hada
E-mail: tegzes.otto@gmail.com

Verseny lebonyolítás: 
Zámbó Csilla
, Vértes-Lovas Sport és Kulturális Közhasznú Egyesület
E-mail: csilla95@gmail.com

Támogatók, média, verseny lebonyolítás:
Takács Diána
, Zrínyi Baranta SE
E-mail: diana.takacs@gmail.com

3. Kárpát-medencei döntő

Időpont: 2014. május 31. (szombat)
Helyszín: Miskolc, Művészetek Háza
Fővédnök: Dr. Kriza Ákos Miskolc Megyei Jogú Város Polgármestere
Díszvendég: Böjte Csaba testvér, ferences rendi szerzetes

Díjazás

Elődöntő:
Kategóriánként és korcsoportonként az első három helyezett értékes tárgynyereményekben részesül.

Döntő:
A Kárpát-medencei döntő nyerteseinek jutalma könyvek és még sok értékes nyeremény. A Miskolci Kulturális Központ különdíjként felajánlotta, hogy a győztesek felléphetnek a XIV. Gyermek Borsodi Fonó fesztiválon és számos hagyományéltető nagy rendezvényen. A versenyzők a tavalyi évhez hasonlóan a Miskolc Tapolcai Barlangfürdőben pihenhetik ki a verseny izgalmait.

A versennyel párhuzamosan Nagykovácsi főterén kirakodóvásárral, baranta bemutatóval és foglalkoztatóval várják a kedves versenyzőket és kísérőiket.

Fotók és videók a korábbi évek Dunán innen, Tiszán túl produkcióiból.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.