WHO

Lehet, hogy mégis elhalasztják az olimpiát a zika-vírus miatt?

A WHO néhány napja még azt állította, nem kell elhalasztani az olimpiát, most viszont már nem ezt mondja.

2016.06.03 19:30MTI

Egy szakértői bizottság vizsgálja a WHO-nál, hogy tényleg jelent-e fenyegetést az olimpiára a zikavírus, illetve hogy el kell-e halasztani emiatt az olimpiát.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója szakértői bizottságot hívott össze annak megállapítására, hogy mekkora fenyegetést jelent az augusztusi, Rio de Janeiró-i olimpia számára a zikajárvány.

A múlt hónapban Jeanne Shaheen amerikai szenátor arra kérte a WHO főigazgatóját, Margaret Chant, hogy mérlegelje az ötkarikás játékok elhalasztását. Chan pénteki válaszlevelében arról tájékoztatta a politikust, hogy felkérte a zikajárvánnyal foglalkozó bizottságot a téma vizsgálatára.

A főigazgató hangsúlyozta: tökéletesen megérti Shaheen aggodalmait azzal kapcsolatban, hogy az olimpia felgyorsíthatná a zikavírus globális terjedését. Hozzátette: a bizottság tagjai hamarosan összeülnek, a megállapításaikat pedig azonnal nyilvánosságra fogják hozni.

Május végén tudósok és orvosok írtak egy levelet a WHO-nak, hogy a zikavírus miatt el kellene halasztani az idei olimpiát, a világszervezet hivatalos álláspontja akkor azonban még az volt, hogy nem indokolt az olimpia elhalasztása.

A szúnyogok által terjesztett – de szexuális úton is továbbadható – zikavírus elsősorban a terhes nőkre nézve jelent kockázatot, mert egyes esetekben kóros kisfejűséget okozhat a magzatnál, de más károsodást is kiválthat, például a felnőtteknél neurológiai bajokkal járhat, ilyen az idegeket károsító Guillain-Barré-szindróma. A megbetegedés fejfájással, lázzal, piros vagy fehér bőrkiütéssel, ritkábban izom- és ízületi fájdalommal járhat együtt.

Ezt felismerve a WHO február 1-jén globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett. Jelenleg Brazília a leginkább érintett ország, ott másfél millióra teszik a fertőzések számát. Több latin-amerikai országban az őszi időszak közeledtével és a moszkitók csökkenő száma miatt megcsappant ugyan az új fertőzések mennyisége, de vannak olyan országok, ahol a kór később ütötte fel a fejét – mint a Dominikai Köztársaságban vagy Guadelupe-on –, ahol éppen ellenkezőleg, egyre több a megbetegedés.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.