Világvége
A kémiai szúnyogirtás nagyon súlyos ökológiai kockázatokat rejt
Hazánk többszáz településén mégis felszállhatnak a permetező masinák.
2024.08.25 15:31ma.huA repülőgépekkel végrehajtott kémiai szúnyogirtás nagyon súlyos ökológiai kockázatokat rejt, hazánk többszáz településén mégis felszállhatnak a permetező masinák - írta a Greendex.hu. Azonban a – legfeljebb átmeneti enyhülést hozó – idegmérget alkalmazó beavatkozás természeti következményei általában rejtve maradnak a nagyközönség előtt. Ezért nemrég szakemberek együttműködésével lezajlott egy vizsgálat, amelynek célja a Debrecen területén végzett légi szúnyoggyérítés valós, közvetlen hatásainak dokumentálása volt.
Lesújtó eredmény született: katicák, fátyolkák, fürkészdarazsak és egyéb ízeltlábúak estek áldozatul a méregnek. Szúnyog pedig alig akadt közöttük.
Az alábbi eredmény született: A botanikus kertben és a város további 3 pontján lezajlott mérés során összesen 3 darab csípőszúnyogot találtak, az áldozatok közel 99%-a pedig egyéb fajok közül került ki.
A néhány estén át tartó szúnyoggyérítés hatására jellemzően a fecskék alapvető táplálékául szolgáló legyek, apró fürkészdarazsak és pókok, fátyolkák, kabócafélék, poloskák, kis termetű cincérek, hangyák, ormányosbogarak, katicák és egyéb rovarok hullottak a talajra terített lepedőkre. Az állatok az idegméreg által kiváltott jellegzetes remegést, koordinálatlan mozgást produkálták, és egy részük csak akár 2-3 napig tartó rángatózást követően pusztult el.
Fontos kiemelni, hogy mindez csupán a művelet közvetlen pusztító hatása. Hiszen a mérgezést túlélő rovarok is károsodhatnak. Például egy magányosan élő hernyóölő darázs vajon sérült idegrendszerrel is visszatalál-e a lárvái számára ásott üregéhez és tovább gyűjti-e a táplálékot? Mert ha nem, akkor gyakorlatilag mindegy, hogy azonnal letaglózta-e a méreg, vagy látszólag szerencsés volt, és életben maradt.
A permetezés védett természeti területet is érintett. Ráadásul a botanikus kert tavának partján talált megmérgezett ízeltlábúak jelenléte arra utal, hogy a kiszórt idegméreg a vízbe is beszóródott. Pedig a deltamethrin még alacsony koncentrációban is hosszan tartó károsodást okoz a vízi élővilágban.
A mérés eredménye rámutat arra, hogy módszeresen mérgezzük a teljes ökoszisztémát, így mind a vízi, mind a levegőben vadászó rovarokra is csapást mérünk a kémiai szúnyoggyérítéssel, így ellentmondásos módon épp a vérszívók számára biztosítunk ragadozóktól mentesebb életteret, támogatva ezzel az állományuk gyors, ismételt regenerálódását.
Pedig van hatékony, ugyanakkor természetkímélő megoldás a szúnyogok ellen
Fontos kiemelni, hogy nem arról van szó, hogy a kémiai kezelések elhagyását szorgalmazva bárki is védeni kívánja a településeken élő csípőszúnyogokat. Épp ellenkezőleg!
Hazai tudományos szervezetek és szakértők iránymutatása alapján egyszerre elérhető lenne a szúnyogártalom hatékony csökkentése, a rezisztencia elkerülése és az élővilág kímélete.