Olimpia-Párizs2024

A kromoszómavizsgálat már nem elegendő a férfiak és nők megkülönböztetésére

Thomas Bach kiállt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) azon döntése mellett, hogy engedélyezte a versenyzést két ökölvívónak, akik a nemek közötti különbségtétel körüli vita középpontjában állnak.

2024.08.11 14:22ma.hu

Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke kijelentette, hogy nem tud olyan "tudományosan szilárd" módszerről, amellyel meg lehetne különböztetni a férfit a nőtől, és ezzel megvédte a testület döntését, amellyel engedélyezte két olyan bokszoló versenyzését a női ökölvívó világbajnokságon, akiknek nemi jogosultsága vitatott.

Bach határozott válasza arra a kérdésre érkezett, hogy a NOB fontolóra venné-e a nemek azonosítására vonatkozó iránymutatásainak felülvizsgálatát annak fényében, hogy az algériai Imane Khelif és a tajvani Lin Yu-ting ökölvívópárost korábban eltiltották a játékoktól, mert biológiailag férfinak találták őket, a párizsi olimpián viszont egyértelműen nőként vehettek részt a játékokon.

Bach szerint, bár a NOB "szívesen megvizsgálná" a helyzetet, jelenleg nincs módja arra, hogy megvizsgálja bármelyik sportoló nemi hovatartozására vonatkozó állításokat.

"Már a kezdetektől fogva azt mondtuk, ha valaki egy tudományosan megalapozott rendszert mutat be nekünk, hogyan lehet azonosítani a férfiakat és a nőket, akkor mi vagyunk az elsők, akik ezt megtesszük. Nem szeretjük ezt a bizonytalanságot" - jelentette ki Bach, hozzátéve, hogy a kromoszómavizsgálat "már nem elegendő a férfiak és nők tudományos megkülönböztetésére".

Megjegyezte azt is, hogy "nem lehetséges", hogy a NOB arra alapozva hozza meg a döntéseit, hogy "valaki azt mondja, hogy ez a sportoló nem nő, csak úgy, hogy megnézi", vagy "egy nem hiteles, erősen politikai érdekeltségű szervezet rágalomhadjáratának áldozatául esik".

Ez utóbbi megjegyzés úgy tűnik, hogy a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) ellen irányul, amely tavaly kizárta Khelifet és Yu-tinget is a világbajnokságról, miután "nem feleltek meg a női versenyen való részvételre vonatkozó jogosultsági kritériumoknak". A két szervezet az elmúlt években vitában állt egymással.

Július végén kiadott közleményében az IBA megismételte, hogy "a sportolókat... egy különálló és elismert vizsgálatnak vetették alá, amely azt mutatta, hogy mindkettőjüknél... versenyelőnyt találtak más női versenyzőkkel szemben".

A párizsi olimpia nemi vitája világszerte heves vitákat váltott ki, miután Khelif az olimpia elődöntőjében egy mindössze 45 másodpercig tartó küzdelemben legyőzte az olasz Angela Carinit. Az eset kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy vajon mennyire tisztességes, ha biológiai férfiak versenyezhetnek nőkkel.

A múlt héten Mark Adams, a NOB szóvivője azt állította, hogy az összes, a játékokra jóváhagyott versenyző "megfelel a jogosultsági szabályoknak", és kétségbe vonta az IBA tesztjeit. A NOB korábban kifejtette, hogy Khelif és Lin Tu-ting azért kaptak engedélyt a játékokra, mert "útlevelük szerint nők".

Néhány órával Bach sajtótájékoztatója után Khelif olimpiai aranyérmet nyert, miután legyőzte a kínai Yang Liut a párizsi váltósúlyú döntőben. Az eredmény újabb heves online vitát váltott ki, a közösségi média egyes felhasználói Khelif támogatását fejezték ki, míg mások a NOB-ot szidalmazták, és felszólították, hogy fossza meg a sportolót az eredményeitől. Sokan Bachot is gúnyolták a közelmúltban tett megjegyzései miatt, megjegyezve, hogy többféle genetikai teszt létezik, és azzal vádolták, hogy "gázlángozza a világot".

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.