UK
Amíg Keir Starmer a brit miniszterelnök, nem lesz újabb skót függetlenségi népszavazás
Keir Starmer brit miniszterelnök szerint az ő kormányfői időszakában "nem képzelhető el" újabb népszavazás Skócia függetlenségéről.
2025.06.03 22:21MTIStamer, aki az egyik skót választókerületben e héten esedékes időközi választás kampányának zárására érkezett Skóciába, a BBC közszolgálati rádió skóciai szerkesztőségének keddi hírműsorában úgy fogalmazott: most nem az Egyesült Királyság alkotmányos berendezkedésének megváltoztatására, hanem a brit gazdaság állapotának javítására kell összpontosítani a figyelmet.
Hozzátette: skóciai találkozóin senki, még John Swinney skót miniszterelnök sem hozta fel a függetlenség ügyét elsődleges fontosságú témaként.
A munkáspárti brit kormányfő kijelentette: a Labour nagyarányú tavalyi választási győzelmének alapja az az ígéret volt, hogy a párt kormányra kerülve stabilizálja a brit gazdaságot, és az így megerősödő Egyesült Királyságon belül Skócia is erősebbé válik.
Swinney - aki a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzet Párt (SNP) vezetőjeként tölti be a skót miniszterelnöki tisztséget - a BBC-nek nyilatkozva a minap teljesen elfogadhatatlannak nevezte, hogy a brit kormány "csak úgy nemet mondjon" a skóciai függetlenség ügyére.
Hozzátette: azon dolgozik, hogy kimutatható többségi támogatást teremtsen Skócia függetlenné válásához.
A tavaly júliusban tartott nagy-britanniai parlamenti választáson azonban - amelyen a Munkáspárt földcsuszamlásszerű győzelmet aratott - az SNP súlyos vereséget szenvedett: a londoni alsóházban Skóciának járó 57 képviselői mandátumból a Skót Nemzeti Párt mindössze kilencet szerzett.
Ez azt jelenti, hogy az alsóházi SNP-frakció létszáma 39 fővel zuhant az előző, 2019-es parlamenti választáson elnyert képviselői helyekhez képest, és így jelentősen gyengült érdekérvényesítő képessége a brit kormánnyal szemben.
A Munkáspárt ugyanakkor a korábbi egyről 37-re növelte mandátumainak számát a Skóciát megillető alsóházi képviselői kontingensen belül.
A függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást Skóciában, de akkor az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel.
A brit EU-tagságról 2016-ban tartott referendumon azonban országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt. Az SNP azóta rendszeresen hangoztatja, hogy elengedhetetlenné vált az újabb függetlenségi népszavazás, mivel Skóciát egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére London távozásra kényszerítette az EU-ból.
Az SNP tavalyi választási programjában szerepelt, hogy függetlenségének elnyerése után Skócia önálló országként ismét belép az Európai Unióba.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:52 Hőség - Magas középhőmérsékletre figyelmeztet a meteorológiai szolgálat szerdán és csütörtökön
- 8:44 A Baleár-szigetek partjainál kezüknél és lábuknál összekötözött holttesteket találtak
- 6:03 Halhatatlanság és emberi szuperképességek 2030-ra? A tudomány már dolgozik rajta!
- 20:58 WikiLeaks - Hollywood évtizedek óta háborús narratívát épít Irán ellen
- 18:56 Hőség - NGM: harmadfokú riasztás lesz érvényben kedd 00.00 órától csütörtök 24.00 óráig
- 16:46 Amerikai bombázás Irán ellen - titkos művelet, megtévesztés és totális meglepetés
- 14:45 Kánikula várható június utolsó hetében
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06