Adóügyek
A G20-ak nem tudtak megállapodni a milliárdosokat érintő globális adóról
A brazíliai találkozón az USA vezette a kampányt a világ leggazdagabb 3000 emberére kivetett minimális adó ellen.
2024.07.28 12:05ma.huA világ 20 vezető gazdaságának pénzügyminiszterei nem tudtak megállapodni a milliárdosok globális adójáról, de ígéretet tettek arra, hogy progresszív adókat vetnek ki a szupergazdagokra - jelentette pénteken a Politico.
A miniszterek Rio de Janeiróban tartott találkozójukon azt mondták, hogy „párbeszédet kezdenek a méltányos és progresszív adózásról, beleértve az ultra-nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyek adóztatását is” - olvasható a Politico által látott közös közlemény szövegében.
A közleményt végül pénteken később tették közzé, és nem tartalmazza a világ 3000 leggazdagabb milliárdosára kivetett 2%-os adó támogatásáról szóló nyilatkozatot, mint ahogyan azt a G20 soros elnökségét jelenleg betöltő Brazília remélte.
Gabriel Zucman francia közgazdász, a G20-ak adózási kérdésekkel foglalkozó tanácsadója azt állítja, hogy az adó évente világszerte mintegy 250 milliárd dollár bevételt hozna.
„Néhány magánszemély több erőforrás felett rendelkezik, mint egész országok” - mondta Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök egy szerdai sajtótájékoztatón. A milliárdosokra kivetett adó segíthetne finanszírozni a világ éhezése elleni küzdelmet - tette hozzá Fernando Haddad brazil pénzügyminiszter, majd figyelmeztetett, hogy egy ilyen adórendszer „nem jön létre egyik napról a másikra, mert ez egy nagyon kényes mechanizmus”.
A csütörtöki tárgyalások során nyilvánvalóvá vált, hogy egyes G20-kormányok nem támogatnának egy ilyen lépést.
„Nem látjuk szükségesnek, és nem is tartjuk igazán kívánatosnak, hogy globális megállapodásról próbáljunk tárgyalni [a milliárdosok adójáról]” - mondta Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter egy sajtótájékoztatón. „Úgy gondoljuk, hogy minden országnak gondoskodnia kell arról, hogy adórendszere igazságos és progresszív legyen.”
Németország csatlakozott az Egyesült Államokhoz, amely ellenezte az adót, míg Franciaország, Spanyolország, Dél-Afrika, Kolumbia és az Afrikai Unió támogatta a brazil javaslatot.