EKB

Az euróövezetnek szüksége van Görögországra

A görög bankrendszer működőképes, az EKB pedig mindaddig folytatja a sürgősségi likviditási támogatást, amíg azt az uniós törvények lehetővé teszik - az EKB igazgatósági tagja szerint.

2015.04.22 12:10MTI

Az érvényben lévő támogatási program hatályát februárban hosszabbította meg az Eurogroup június 30-ig azzal a kikötéssel, hogy egy újabb program elindításához maradéktalanul eleget kell tenni a mostani program folyósítási feltételeinek - mondta Benoît Couré, az EKB Igazgatóságának tagja a görög Kathimerini napilapnak adott interjúban.  Hozzátette, hogy a görög kormánynak minden figyelmét a program sikeres lezárására kellene fordítania.

Ha a görög kormány nem fizeti ki az IMF-hitel következő részletét, az nagyban megnehezíti majd a bankok dolgát a gazdaság hitelezésében, hiszen a működésükhöz szükséges fedezetként szolgáló államkötvények elveszítik az értéküket - figyelmeztetett a cikkben Benoît Couré.

Hangsúlyozta azonban, hogy görög bankrendszer tőkeellátottsága a mentőcsomag keretében elmúlt két évben kapott tőkeinjekcióknak és az elvégzett szerkezeti átalakításnak köszönhetően javult, amit az EKB elmúlt évi terhelési próbája is igazolt.

A nem teljesítő hitelek persze változatlanul nagy terhet rónak a bankok mérlegére. A görög bankrendszer rendbetételében elért eredményeket azonban sajnos mostanában politikai viharok árnyékolják be - jegyezte meg.

A görög bankoknak nyújtott sürgősségi likviditási támogatásáról (emergency liquidity assistance, ELA) szólva Benoît Couré elmondta, hogy az EKB Görögország jegybankjaként mindig is betöltötte a pénzügyi rendszer támogatásában neki kirótt szerepet annak érdekében, hogy a bankok képesek legyenek finanszírozni a gazdaság működését. Ez a szerepkör a gyakorlatban azt jelenti, hogy az EKB a működőképes bankokat mindig is támogatni fogja, bármekkora terhelésnek is legyenek kitéve. Feladatát azonban az EKB törvényes keretek között végzi - hangsúlyozta az Igazgatóság tagja. Az uniós törvények pedig két dolgot követel meg az Európai Központi Banktól: egyrészt csak fizetőképes bankoknak hitelezhet, másrészt csak megfelelő fedezet ellenében nyújthat hitelt. Jelenleg Görögországban mindkét feltétel teljesül - szögezte le.

Ahogy azt Mario Draghi, az EKB elnöke a legutóbbi sajtókonferencián is leszögezte, korai lenne a Görögország euróövezeti kilépésével foglalkozni. Az euróövezetnek éppen úgy szüksége van Görögországra, mint Görögországnak az euróra - mondta Benoît Couré, az EKB hat tagú Igazgatóságának tagja a görög Kathimerini napilapnak adott interjúban.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.