MNB pénzforgalmi statisztika

Gyorsan terjednek az érintés nélküli kártyák

Az idei év második negyedében is folytatódott az elektronikus tranzakciók forgalmának emelkedése, az elektronikus fizetések lebonyolításához szükséges infrastruktúra azonban nem változott jelentősen.

2014.09.30 10:59MTI
Fotó: freedigitalphotos.net/ddpavumba

A fizetési kártyákhoz kapcsolódó visszaélések továbbra is alacsony szinten vannak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által kedden publikált legfrissebb pénzforgalmi statisztikájának jelentése szerint.

A kibocsátott kártyák terén átrendeződés zajlik: az érintés nélküli fizetési funkcióval rendelkező kártyák száma 22 százalékkal emelkedett a második negyedévben, és a dinamikus emelkedésnek köszönhetően már a fizetési kártyák 30 százaléka (2,7 millió darab) használható így.

Az érintés nélküli fizetési funkcióval rendelkező POS-terminálok száma az előző negyedévhez hasonlóan 8 százalékkal nőtt, ezzel a közel 91 ezer darab terminál 42 százaléka már rendelkezik ezzel a funkcióval.

Az ATM-ek száma nem változott érdemben a második negyedévben.

Az internetes kártyás fizetések terén nagyobb biztonságot nyújtó virtuális kártyák száma a korábbi időszakok gyors növekedése után a második negyedévben nem nőtt tovább, 630 ezer darab ilyen kártya van forgalomban.

Az elektronikus pénzforgalom elfogadói infrastruktúráját jellemző fő számokban alig van változás. Míg a fizikai elfogadóhelyek és az ott üzemelő POS-terminálok száma nem változott érdemben, az internetes elfogadóhelyek száma 12 százalékkal emelkedett, így már több mint 5400, a hazai bankok által a fizetési forgalomba bekapcsolt webáruházban lehet kártyával fizetni.

A fizetési kártyákkal lebonyolított vásárlási forgalom 2014. első felében a tranzakciók száma és értéke alapján egyaránt 15 százalékkal nőtt 2013. azonos időszakához képest, eközben a kártyákkal lebonyolított készpénzfelvételek száma 11 százalékkal csökkent, míg összértékük 5 százalékkal emelkedett ebben az időszakban.

Az első félévben lebonyolított 168 millió kártyás vásárlás több mint háromszorosa a készpénzfelvételi tranzakciók számának, értékben azonban még mindig közel két és félszerese a készpénzfelvételi forgalom a vásárlásinak. A tranzakciók jelentős részét adó belföldi forgalomban a vásárlási tranzakciók 6800 forintos átlagértéke nem jelent emelkedést 2013 első félévéhez képest, a belföldi készpénzfelvételek átlagértékének emelkedése ezzel szemben a tavalyi második félév után tovább folytatódott, a közel 58 ezer forintos átlag 18 százalékkal magasabb a 2013. első félévi értéknél. A kártyás vásárlásokon belül tovább emelkedett az internetes vásárlások aránya, így a kártya jelenléte nélküli tranzakciók tették ki az összes fizetés 8 százalékát, valamint a kártyás vásárlásokban elköltött összeg 12 százalékát az első félévben.

2014. első félévében a hazai fizetési számlákról indított 105 millió darab forint átutalás összértéke 11 százalékkal emelkedett 2013. azonos időszakához képest, miközben a tranzakció száma nem változott ebben az időszakban. A deviza átutalások száma 2 százalékkal 2,4 millió darabra csökkent, míg értékük 5 százalékkal emelkedett. Ennek megfelelően a forint átutalások átlagértéke 10 százalékkal (237 ezer forinttal), a deviza átutalásoké pedig 8 százalékkal (1,2 millió forinttal) emelkedett az előző év első feléhez képest.

Az idén az első negyedévben a hazai kibocsátású fizetési kártyákat érintő kevesebb, mint négyezer visszaéléssel összesen 131 millió forint kár keletkezett. A visszaélések többsége (63 százaléka) a kártya fizikai jelenléte nélküli tranzakciókhoz kapcsolódik. A további főbb visszaélési kategóriák a hamisított valamint az elveszett és ellopott kártyákkal okozott visszaélések. A visszaélések jelentős része – az első negyedévben a 80 százaléka – továbbra is a nemzetközi tranzakciókban történik. A hazai kártyaelfogadói hálózatban elkövetett szintén alacsony számú (406 darab) visszaélésből összesen 11,5 millió forint kár származott.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.