Koronavírus-járvány
COVID-19: magyar gyógyszerkísérlet az űrben
Decemberben indulhat a Nemzetközi Űrállomásra az a kísérlet, amelyben a remdesivir hatóanyagot vizsgálják.
2020.11.25 03:30MTIA COVID-19 járvány új és sürgető kihívások elé állította a gyógyszeripari kutatókat. Az egyesült államokbeli Gilead Sciences vállalat remdesivir hatóanyagot tartalmazó Veklury nevű szere volt az első olyan, COVID-19-betegség kezelésre alkalmazható készítmény, amelyet több mint 50 országban ideiglenesen engedélyeztek. Ez egyben az első olyan gyógyszer, amely 2020 októberében megkapta az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelettől (FDA) a teljes körű, tehát nem ideiglenes és sürgősségi engedélyt a felhasználásra.
A hatóanyag intravénás úton egy oldékonyságfokozó segédanyag, az úgynevezett SBECD ciklodextrin jelenlétében juttatható be. Jelenleg a Veklury az egyik legígéretesebb gyógyszer a COVID-19 kezelésére. Klinikai kísérletekkel igazolták, hogy a SARS-CoV-2 koronavírussal fertőzött felnőtt betegek felgyógyulási ideje a remdesivir alkalmazása esetén rövidebb volt a placebo (hatóanyag nélküli készítményt kapó) csoportéhoz képest.
A magyar InnoStudio Zrt., amely az űrkémia, mint új iparág vezető nemzetközi szereplője, és a CycloLab Kft., a remdesivir segédanyagának elsődleges európai gyártója, közös kutatási vizsgálatában a világon elsőként, a súlytalanság lehetséges hatásait vizsgálja a remdesivir–SBECD kölcsönhatás során.
Dr. Darvas Ferenc, az InnoStudio elnöke, Dr. Mezőhegyi Gergő projektmenedzser, Dr. Szente Lajos, a CycloLab társalapítója és Dr. Puskás István, vezető formulációs fejlesztő elmondták: „A kísérlet eredménye hozzájárulhat a remdesivir–SBECD kölcsönhatás mechanizmusának jobb megismeréséhez és fiziko-kémiai tervezhetőségéhez, ezáltal a jelenleginél akár jelentősen nagyobb gyógyszerhatékonyságot érhetünk el. A jelenlegi 3%-os remdesivir/SBECD arány lehetséges növelésével a gyógyszer alkalmazhatósága magasabb kockázatú célcsoportokra, például veseelégtelenségben szenvedő COVID-19 fertőzöttek számára is kiterjeszthetővé válik. A kutatás a mikrogravitációs környezet előnyeit kombinálja a gyógyszerkutatással, amellyel egyben kezdeményezzük, hogy a gyógyszeripari vállalatok kapcsolódjanak be a már számos űrügynökségnél és űripari cégnél terítéken lévő, űrbeli gyógyszerfejlesztési törekvésekbe.”
A kutatók a japán Japan Manned Space Systems Corporation és a belga Space Applications Services cégek űrtechnológiai platformjait használják a kísérleti vizsgálatokhoz. A mintákat a SpaceX Dragon teherűrhajó CRS-21 jelű kereskedelmi küldetése során szállítja a Nemzetközi Űrállomásra, 2020 decemberében.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 7:52 A világon már 100,2 millió a fertőzöttek, 55,3 millió a felgyógyultak száma
- 6:30 Új múzeum nyílt Pompejiben
- 5:30 A kulturális és kreatív szektornak kulcsszerepe lehet a gazdaság újraindításában
- 4:30 Budapesten lesz a kard olimpiai kvalifikációs világkupa
- 3:30 Dietetikus: a rostfogyasztás erősíti az immunrendszert
- 2:30 Újabb tíz kistelepülésen lesznek elérhetőek a postai szolgáltatások a Takarékbank helyi fiókjában
- 1:30 Robert De Niro és John Boyega is szerepel a Netflix autóversenyzős filmjében
top fórum témák:
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2020.06.12 11:00
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2020.05.06 19:27
- JólVanna2020.03.13 00:19
- Tanár urak, írjatok egy töri könyvet!2020.03.13 00:00
- Most akkor mi van Iránnal?2020.03.12 23:25