Csillagászat

Nézzen meteorvillanásokat az ISS-ről

A Destiny modul ablakába szerelt, a Föld megfigyelését segítő platformra legújabban egy meteor-megfigyelő kamera került. Az első felvételeket idén nyáron készítették.

2016.09.23 13:58ma.hu

A nyár népszerű meteorraja az idén, augusztus 11-ről 12-re virradóan óránként akár 200 felvillanást is előidézhetett. Legalábbis, ha derült volt az ég. A felhőzet azonban egyáltalán nem zavarta a Nemzetközi Űrállomás (ISS) űrhajósait, illetve a meteorok megfigyelésére szolgáló műszert a jelenség tanulmányozásában.

Kép: NASA / Bill Ingalls

Az ISS megfigyelőablakában (WORF) elhelyezett kamera a Meteor projekt keretében 2016. július 30-án a Csendes-óceán északi része (173,9° K, 48,5° É) fölött örökítette meg a Delta Aquarida rajhoz tartozó fényes meteor (tűzgömb) felvillanását. A meteor nyoma mögött a zöld fénylés a forró test által húzott plazmaív.

A meteor-megfigyelés az ISS-ről (Meteor Observation on ISS), vagy röviden Meteor projektet Michael Fortenberry, a Délnyugati Kutatóintézet (SwRI, Southwest Research Institute) munkatársa vezeti. Az Űrvilág.hu szerint a projekt keretében az ISS megfigyelőablakában elhelyezett nagy érzékenységű és nagyfelbontású (HD minőségű) tévékamerával figyelik a meteorvillanásokat, utóbbi használatát a Destiny ablakának kiváló optikai minősége teszi lehetővé.

Meteorvillanások az ISS-ről nézve lakott terület (Pakisztán) fölött, háttérben a települések fényeivel. A film elején a jobb felső sarokban látható fényfelvillanás egy villám nyoma. A légkörben felizzó egy-egy meteor a film 6. és 16. másodpercében tűnik fel. Az egyik a Perseida rajhoz tartozik, a másik más irányból érkezik.

A kamerával idén július 7-én kezdték el az észleléseket. A projektben az SwRI-n kívül a NASA által az ISS tudományos hasznosításának menedzselésével megbízott szervezet, a CASIS (íi>Center for the Advancement of Science in Space, Központ az Űrtudományok Fejlesztéséért) és a japán Csibai Műszaki Egyetem (CIT, Chiba Institute of Technology) Bolygótudományi Kutatóközpontja (PERC, Planetary Exploration Research Center) is részt vesz. A kutatás első évében fotometriai, a második évben spektroszkópiai megfigyeléseket terveznek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.