Buborék köd

Lélegzetelállítóan szép születésnapi fotót lőtt a Hubble

Ismét látványos felvételt tettek közzé az idén huszonhatodik évét ünneplő Hubble-űrteleszkóptól. Birtokában a Buborék-ködöt először tudják egészében tanulmányozni.

2016.04.24 08:29ma.hu
A Buborék-köd avagy NGC 7635 egy 8000 fényévre elterülő emissziós köd. A csodálatos felvételt a Hubble készítette idén februárban. (Fotó: NASA, ESA, Hubble Heritage Team)

1990. április 24-én, pontosan 26 éve indult missziójára a Hubble-űrteleszkóp a Discovery űrsikló fedélzetén. Eme jeles napra megemlékezendő, minden évben megfigyelési idejének egy kis szeletét előre kiválasztott csillagászati jelenségek lefényképezésére fordítja - írja a hirado.hu.

26. születésnapjára a csillagászok egy hatalmas, kozmikus "szappanbuborékot" választottak, amelyet egy szuperforró, masszív csillag fúj az űrbe. A Buborék-köd, avagy NGC 763 nyolc fényévnyire terül el a Kassziopeia konstellációban. Elsőként William Herschel figyelte meg 1787-ben, és nem ez az első alkalom, hogy a Hubble is felé fordítja szemét.

Földi teleszkópokkal készített felvétel a Buborék-ködről és környezetéről

Hatalmas mérete miatt a korábbi fotók csak kisebb szeletkéit tárták fel, összességében kevésbé lenyűgöző hatást keltve. Most viszont az űrtávcső 3-as nagy látószögű kamerájának négy fényképéből állították elő a mozaikot, birtokában először tanulmányozható az objektum egésze.

A teljes képpel megfigyelhető a szinte tökéletesen szimmetrikus burok, amiről a köd nevét kapta. A kép szívétől némileg balra látható, 10-20 naptömegű ragyogó csillagból áradó gáz, az úgynevezett csillagszél erőteljes áramlásának eredménye. A SAO 20575 csillagot övező hatalmas molekuláris felhő – amely egyébiránt intenzív ultraibolya sugárzásában izzik – igyekszik megálljt parancsolni a buborék tágulásának.

Annak ellenére, hogy a burok már most 10 fényév átmérőjű, folyamatosan növekszik a csillagszél állandó nyomásának hatására: jelenleg óránként több mint 100 ezer kilométert tesz meg.

A buborék szimmetriája mellett a képződmény egyik érdekessége, hogy a csillag nem a középpontban helyezkedik el. A csillagászok máig nem biztosak benne, miért ez a felállás, és hogyan lehet ennek ellenére szinte tökéletesen kerek a buborék.

A kép bal felső sarkában hűvös hidrogéngáz porral tarkított, sűrű oszlopai láthatóak. A különféle hőmérsékletre felhevített gázok eltérő színekkel jelennek meg: az oxigén elég forró ahhoz, hogy kék fényt bocsásson ki a buborékban a csillag közelében, míg a hűvösebb poroszlopok sárgák a hidrogén és nitrogén kombinált fényétől.


A Hubble kamerája idén februárban, a látható fény tartományában kapta lencsevégre a ködöt predecens nélküli élességgel. A kék szín oxigént, a zöld hidrogént, míg a vörös nitrogént jelez. Eme információk segédkezet nyújtanak a kutatóknak, hogy alaposabban megismerjék a komplex rendszer geometriáját és dinamikáját.

A Hubble-űrtávcső a NASA és az Európai Űrügynökség közös projektje. 1990 áprilisi kihelyezése után több űrsiklómisszió célpontja volt javításra és korszerűsítésre, az utolsó szervizelést 2009-ben hajtották végre, ekkor kapta meg 3-as nagy látószögű kameráját.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.