Kutatás

Milliárdos programmal segíti a gazdaságfejlesztést a pécsi egyetem

Biokompozit felhasználásával készülő utcai jármű építői, drónok széles körű alkalmazásának, valamint városi árvizek lehetséges előrejelzésének kutatói is érintettek a Pécsi Tudományegyetemnek (PTE) a társadalmi, gazdasági fejlődés előmozdítására, a kutatótevékenység összefogására a közelmúltban indult, 942 millió forint összértékű projektjeiben.

2015.09.05 00:30MTI

Tóth Kálmán, a PTE tudományos és innovációs rektorhelyettese a két programról tartott pécsi sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az intézmény a 2007-2013 közötti európai uniós költségvetési ciklusban 45-50 milliárd forint fejlesztési forráshoz jutott, ugyanakkor fontos, hogy törekedjen az iparral való szorosabb együttműködésre és saját bevételei növelésére.

"A kormány szeretné, ha az egyetemek saját bevétele 2020-ra a jelenlegi évi 1-2 százalékról 10 százalék fölé nőne" - jegyezte meg.

Elmondta: ennek jegyében európai uniós forrásból 300 millió forintot költenek a környezetiparhoz kapcsolódó kutatási tevékenység összefogására, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamarával, a Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt.-vel közösen pedig 642 milliót nemzetközileg versenyképes tudásbázis létrehozása.

Az eseményen kiosztott sajtóanyagban szerepel, hogy a 300 millió forintos projekt várhatóan előmozdítja a Dél-Dunántúl gazdasági-társadalmi fejlődését, bekapcsolja a környezetipari kutatásokban érintett gazdasági szereplőket a nemzetközi tudományos és gazdasági vérkeringésbe, a PTE kutatási, innovációs tevékenysége pedig erősödik a környezetiparhoz kapcsolódó tudományos problémák megoldása tekintetében.

Hozzátették: cél az egyetem, a versenyszféra, az állam és a civil társadalom együttműködésének javítása is, hogy a tudományos kutatások választ adhassanak valós problémákra, kihívásokra.

A 642 millió forintos Tudás-park elnevezésű program a hazai, nemzetközi szinten hatékony tudás- és technológia-transzfer együttműködéseket alakítana ki, támogatná az eredményeket hasznosító, innovatív vállalatok régiós szerepvállalását. Emellett hozzájárul a PTE azon stratégiai elképzelésének valóra váltásához is, hogy "Magyarország első vállalkozó tudományegyeteme" lehessen, melynek fő bázisát az innovációs és vállalkozásfejlesztési feladatokkal kibővülő Szentágothai János Kutatóközpont adná.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.