A a legnagyobb erejű kitörés

Látott már gamma-sugárzást? Mintha vízcseppek hullanának egy tócsába

Ötmilliárd évvel ezelőtt a 3C 279 közepén levő óriási, közel egymilliárdnyi Nap tömegével felérő fekete lyuk körül valami zavar történt. A fény sebességével utazó gammafotonok most elértek hozzánk.

2015.08.01 14:48ma.hu

Ötmilliárd évvel ezelőtt a 3C 279 közepén levő óriási, közel egymilliárdnyi Nap tömegével felérő fekete lyuk körül valami zavar történt. Ez az aktív galaxismag – szaknyelven blazár – abból nyeri hatalmas sugárzási energiáját, hogy a környezetében örvénylő anyagot befogja - magyarázza az Űrvilág.hu. Ennek az anyagnak egy részét az erős mágneses tér a fekete lyuk forgástengelyének irányában kifelé gyorsítja. Ebben a plazmakifúvásban (jetben) történt „most” egy kitörés (a fény sebességével utazó fotonok legalábbis most érek el hozzánk). A blazárok esetében a szimmetrikus jetek egyike közel felénk, a látóirányunkba mutat, ettől aztán sugárzását még inkább felerősödve észleljük. A jetek jellemzően a rádiótartományban, illetve röntgen- és gamma-tartományban feltűnők. Az elektromágneses spektrum legnagyobb energiájú szélén, a gamma-tartományban az eseményt június 14-én észlelték a Földön. Pontosabban a Föld körül, mivel a gamma-fotonok nem hatolnak át a légkörön. Ezért a csillagászok megfigyeléseikhez űreszközöket használnak ebben a tartományban.

A 3C 279 mostani kitörését megfigyelő műszerek egyike a NASA Fermi-űrtávcsövén elhelyezett LAT (Large Area Telescope) műszer volt. Ez volt a legnagyobb erejű kitörés a forrásban, amit a Fermi eddigi 7 éves működési ideje alatt detektáltak.

Kép: NASA / DoE / Fermi LAT Collaboration

Az egyik napon a 3C 279 (a kép közepén) még csak az egyike volt a számos gamma-sugárzó blazárnak...

Kép: NASA / DoE / Fermi LAT Collaboration

Másnap egy időre a legfényesebb égi gamma-forrássá vált. Alul a Tejút sávját és a fényes Vela pulzárt külön megjelölték. Normális esetben ez utóbbi a legfényesebb gamma-sugárforrás az égbolton. A kép a június 11-17. között detektált gamma-sugárzás alapján készült, a 100 millió és 100 milliárd elektronvolt (eV) közötti energiatartományban. Június 18-ára a 3C 279 visszatért megszokott fényességéhez.

A rövid ideig tartó, hatalmas energiakibocsátással járó kitörések esetén a kutatók igyekeznek minél hamarabb a lehető legtöbb műszerrel és más-más hullámhossztartományokban is megfigyelni a jelenséget. A 3C 279 mostani kitörését a Fermi előtt az olasz AGILE gamma-űrtávcső észlelte. Röntgentartományban a NASA Swift műholdja, valamint az ESA Integral gamma-csillagászati műholdja is végzett méréseket, ahogy a Földön egy sor optikai és rádióteleszkóp is.

Ebben a különleges megjelenítésben egy beérkező gamma-fotonnak egy növekvő sugarú kör felel meg - a látvány olyan, mintha vízcseppek hullanának egy tócsába. A körök maximális mérete és a színe a gamma-sugárzás energiájára utal. A Fermi LAT mérések alapján összeállított animáció a június 14-17. közötti időszakra vonatkozik. Magát a kitörést egy hirtelen "zuhany" jelzi. (Videó: NASA / DoE / Fermi LAT Collaboration)

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.