Rejtély

Bár egyre jobban látni, de még mindig fogalmuk sincs a tudósoknak, mik azok a titokzatos fényes foltok a Ceresen

A Ceres titokzatos fényes kettős foltja egyre jobban látszik a Dawn-szonda felvételein, de igazából még mindig nem tudjuk, hogy mi az és hogyan alakult ki. Egyik elképzelés szerint egy friss becsapódás nyomán a felszínre került vízjégfoltokról lehet szó.

2015.06.24 09:15ma.hu

Mint arról már korábban a ma.hu is beszámolt, a NASA Dawn űrszondája 2015. március 6-án sikeresen pályára állt a Ceres törpebolygó körül, majd a kis égitesthez egyre közelebbi pályákon elkezdte részletesen tanulmányozni annak felszínét és környezetét. Az első időszakban viszonylag nagyobb távolságokból vizsgálta a Cerest, ráadásul olyan irányból, amelyből az égitest felszínének legnagyobb része sötétben tartózkodott. Az április 10-én mintegy 33.000 km távolságból készített felvételeken alapuló animáció jó mutatja a törpebolygó tengelykörüli forgását az északi pólusára való rálátással. Ekkor a Ceresnek csak kis része látszott a szondáról megvilágítottnak, ezért még csak sarló alakot mutat - magyarázza a felvételt a Csillagászat.hu.

Kép: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA, Dawn-program

A Dawn-szonda 2015. április 10-én készült felvételeiből összeállított animáció a Ceres északi féltekéjét mutatja.

Kép: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA, Dawn-program

Ezen a felvételen, mely itt nézhető meg nagyban, a Ceres felszínéből többet láthatott a Dawn-szonda az északi pólusvidékre való rálátással. A felvételsorozat 2015. április 14-15-én készült, a Cerestől mintegy 22000 km távolságból. A forgás során feltűnik a kettős fényes folt is.

Kép: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA, Dawn-program

A május 3-án és 4-én készült képeken minden korábbi felvételnél jobban látszik a különös alakzat a mintegy 92 km átmérőjű kráterben. Ezek a felvételek mintegy 13600 km távolságból készültek.

Kép: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA, Dawn-program

Ez a fotó a kettős fényes folt részleteit mutatja. Látható, hogy a két folt egyaránt két kisebb fénylésre bomlik fel. A kép a krátert nem sokkal a helyi napfelkelte után mutatja, amikor a reggeli napsugarak alacsony napállásnál ferdén érik a felszínt.

Kép: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA, Dawn-program

A fenti összehasonlítás a részletek megfigyelhetőségének javulását illusztrálja két hét különbséggel 2015 májusában 4. és 16. között, amikor a Dawn 13440 km-ről 7200 km-re került a törpebolygó felszínéhez.

A Naprendszer égitesteinek felszínébe bár ritkán, de ma is becsapódnak kisebb-nagyobb meteoroidok és az 1-100 m-es testek becsapódási krátereket hoznak létre. A gyors lefolyású esemény során kidobódik a felszín alatti anyag. A Ceres fényes foltjainak eredete is lehet egy másik égitest becsapódása, ami felhozta a felszín alatti vízjeget vagy más, nagyobb fényvisszaverőképességű anyagot.

A Marson már láttunk ilyet?

Ilyesmire egy jó példa lehet a Mars felszínén az Arcadia Planitia és Utopia Planitia területek határvidékén 2008-ban felfedezett friss becsapódási kráter és közvetlen környezetében felszínre került fényesebb vízjég nyoma - írja a Csillagászat.hu. A kráter marsrajzi koordinátái: északi szélesség 55,57 fok, keleti hosszúság 150,62 fok – ez az Elysium Mons-tól északra a Mie és Stokes kráterek közötti terület, nem messze a Viking-2 leszállóhelyétől. Az új kráterről a részletes felvételek a NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) szondájának High Resolution Imaging Science Experiment (HiRiSE) nagyfelbontású kamerájával készültek. A területről a NASA másik, Mars körül keringő szondája, a Mars Odyssey szonda THermal EMission Imaging System (THEMIS) 2008. január 26-án készített infravörös felvételei, valamint az MRO Context Camera (CTX) nagylátószögű kamerája által 2008. szeptember 18-án készített felvételei behatárolják a becsapódás lehetséges időpontját, ugyanis a THEMIS januári fotóin még nem látszott a becsapódás nyoma, de a szeptemberi képeken már igen. Továbbá a friss kráter környezete elég nagy kiterjedésű volt az MRO Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer (CRIS) spektrográfja számára, amely a vízjeget képes volt kimutatni a becsapódás által létrehozott fényes területen.

KÉp: NASA MRO HiRiSE, LPL, Arizonai Egyetem, Tucson, AZ

Az MRO marsszonda 2008. november 1-jén készült nagyfelbontású felvételét mutatja a fenti kép, amelyen a kb. 8 méter átmérőjű friss becsapódási kráter és a környezetében felszínre került vízjég a környező talajhoz képest jóval fényesebb nyoma látható. Lehet, hogy valami hasonló becsapódási folyamat eredménye lehet a Ceres kettős fényes foltja? A felvétel 309,8 km távolságból készült és felbontása mintegy 25 centiméter.

Vagy csak a szemünk játszik velünk?

NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA, Dawn-program

A Dawn-szonda első Ceres körüli pályáján feltérképezte a törpebolygó felszíni színeloszlását, amely egymástól eltérő színű és valószínűleg eltérő összetételű területeket mutat. A Ceresen 10 fényes régiót lehet megkülönböztetni. Ezek közül legalább egy nagyobb fényes foltot még a Hubble-űrtávcsővel (HST) is megfigyeltek 2003/2004-ben, és azt gondolták a Dawn-szondával 2015. elején felfedezett kettős fényes foltról, hogy azonos a HST-vel megfigyelt fényes folttal, csak azt a Föld körül keringő HST a nagy távolság miatt nem tudta felbontani. Azonban a 2004-es HST megfigyeléseket végző kutatócsoport tagja, Joe Parker szerint a HST által megfigyelt nagy fényes folt és a Dawn-szonda által megfigyelt fényes kettős folt nem azonos, vagyis a néhány hónappal ezelőtt napvilágot látott, a két folt azonosságára vonatkozó állítás ma már nem áll fenn.

A Ceres felszínét nem csak a becsapódási események, hanem a törpebolygó belső aktivitása, esetleges jeges összetétele és kigázosodása is formálhatta. A felszíni hőmérséklet területről-területre való eltérése az egyes régiók eltérő fizikai tulajdonságai és összetétele miatt lehet.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.