Amszterdamból érkeztek az új lakók

50 év után ismét láthatók havasi mormoták magyar állatkertben

A havasi mormota a mókusfélék közé tartozó rágcsáló, a család névadóján kívül az ürgék és a prérikutyák rokona. Viszonylag nagy méretű, a kifejlett egyedek akár 8 kilogramm súlyúak és 70 centiméter hosszúak is lehetnek.

2015.05.26 08:52MTI
Wikipédia/Erin Silversmith

Csaknem ötven év után újra láthatók havasi mormoták (Marmota marmota) magyar állatkertben: a Szegedi Vadasparkba Amszterdamból érkezett egy négyfős csapat - tájékoztatta Veprik Róbert igazgató az MTI-t kedden.

A Kárpátokban és az Alpokban őshonos rágcsáló egyedeit Magyarországon utoljára a Fővárosi Állat- és Növénykertben gondozták az 1960-as években. A most érkezett félénk állatok az állatkert európai részlegén kaptak helyet, folyamatosan szokják tágas kifutójukat.

A havasi mormota a mókusfélék közé tartozó rágcsáló, a család névadóján kívül az ürgék és a prérikutyák rokona. Viszonylag nagy méretű, a kifejlett egyedek akár 8 kilogramm súlyúak és 70 centiméter hosszúak is lehetnek. A lágyszárú növények friss hajtásait, leveleit, terméseket, éretlen gyümölcsöket esznek. Kiterjedt és mélyre hatoló járatrendszereket építenek, telente általában a melegebb, déli fekvésű hegyoldalakon.

A telelőkamrát fűszálakkal bélelik ki, de élelmet nem halmoznak fel, építenek viszont "illemhelyet", ahova féléves téli álmuk során 3-4 hetente felkelve ellátogatnak. A téli álom során az állat testhőmérséklete 36-37-ről 6-8 fokra csökken, anyagcseréje lelassul, a nyáron fölhalmozott zsírkészletet használja fel. A mormoták a vadasparkban sem lesznek télen láthatók.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.