Megrázó ízeltlábúak

Elektromossággal vadászó pókok

A hálószövés parányi nagymesterei nem csupán organikus ragasztóval kapják el zsákmányaikat, egyes fajok elektromosan töltött szálakat is használnak, de ennek titkára egészen mostanáig nem derült fény.

2015.01.30 07:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
Forrás: Hartmut Kronenberger & Katrin Kronenberger/Oxford University

Nem minden pók "lasszózik", azaz passzív hálószövés helyett aktív pókfonál-használattal vadászik zsákmányaira, de amelyik így tesz, az két módszer közül "válazthat". Néhányuk egy ősi technikával keresi meg a napi betevőt: száraz pókfonalat sző, melyek több ezernyi, elektromosan töltött, nanovastagságú szálakból állnak. Ennél újabb eljárás a ragadós anyaggal bevont, nedves pókfonál alkalmazása.

Előbbi technikát kutatták az Oxfordi Egyetemen, a pamatoslábú derespók (Uloborus plumipes) révén. Ez a faj rendelkezik egy ősi, selyemszövésre alkalmas szervvel, amit fonálszűrőnek (cribellum) hívnak. Ezek a szervek egy vagy több olyan lemezzel bírnak, melyek több száz, néha több ezer hosszú, keskeny csatornákkal, úgynevezett csapokkal rendelkeznek, melyek átmérője átlagosan csupán 50 nanométer.

Ahhoz, hogy felfedjék a derespók titkát, a kutatók vadászat közben fotózták és filmezték le a kis ragadozót. Ezután három különböző mikroszkóp-technikával vizsgálták megy a fonálszűrőket. A pamatoslábú derespók - jelenlegi ismereteink szerint - rendelkezik a világ egyik legkisebb selyemmirigyével, mindössze 60 mikrométeres méretről van szó. Ezek révén hozza létre elképesztően finom vadászeszközét, mellyel elkapja zsákmányát.

Érdekes módon a selyem egészen a legutolsó pillanatig folyékony állapotban marad, és csak akkor kezd megszilárdulni nanovastagságú szálakká, amikor a pók kitermeli csatornáiból a nyersanyagot. Ezután, hogy elektrosztatikusan feltöltse, átfésüli a szálakat hátsó lábain található piciny szőröcskéin. Ezzel a töltéssel gyapjúszerű megjelenést kölcsönöz a fonálnak, majd annak extrém vékonysága révén elkapja és szorosan rögzíti áldozatát. Ehhez a Van der Waals erőt használja fel.

Amellett, hogy a természet apró csodájáról van szó, amit már pusztán emberi kíváncsiságból is érdemes tanulmányozni, gyakorlati haszna is lehet a kutatásnak. Általa lehetővé válhat a nanoméretű szálak ipari környezetben való előállítása, mellyel erősebb és számos feladatra felhasználható fonalakat kaphat az emberiség ajándékba a pókoktól. Ez az öltözködésben, személyi védelemben és a gyógyászatban egyaránt hasznos lehet a jövőben.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.