Gleccser-régészet

Kőkorszaki leletek sokasága szabadul ki a jég fogságából

Évezredekkel ezelőtt Norvégia hegyeiben elhagyott nyílvesszők, egyujjas kesztyűk, cipők és egyéb tárgyak sokasága kerül elő az olvadó gleccsereknek köszönhetően.

2015.01.19 17:47MTI

Hétezer évvel ezelőtt sokkal enyhébb volt az éghajlat bolygónkon, a globális felmelegedésnek köszönhetően Norvégia déli részén a gleccserek ismét olvadni kezdtek. A gleccser-régészet lassan az archeológia új ágává növi ki magát, a terület művelői rendszeresen szerveznek konferenciákat, novembertől pedig saját folyóiratot, a Journal of Glacial Archaeology című tudományos kiadványt jelentetnek meg - olvasható a Science Nordic című hírportálon.

"Elméletileg újabb jégkorszak küszöbén kellene állnunk, ehelyett az elmúlt húsz évben azt tapasztaltuk, hogy minden nyáron leletek sokasága szabadul ki a jég fogságából" - magyarázta Lars Pilo norvég régész, aki az elmúlt ásatási szezonban négyszáznál több tárgyi emléket tárt fel. Az egyik legértékesebb lelet a vaskorból származó apró fanyelű kés volt.

Mint kifejtette, sokszor találnak vadászeszközöket, de szép számmal kerülnek elő cipők, kesztyűk is. A régészeknek igyekezniük kell, hogy gyorsan összeszedjék és konzerválják a leleteket, amelyeket a jég évezredeken át megőrzött, de az időjárás hatására gyorsan az enyészetté válhatnak.

"A leleteknek köszönhetően rengeteg új információt szerezhetünk a régmúlt korok emberének életmódjáról" - fogalmazott Lars Pilo.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.