Betekintés az űrtitkok világába

Tejút, ahogyan eddig nem láthattuk

Egészen szokatlan képet alkotott az Európai Űrkutatási Hivatal a Tejútról; láthatóvá vált csillagvárosunk mágneses erőtere.

2014.12.10 11:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
Forrás: ESA

A fenti képet az Európai Űrkutatási Hivatal Planck nevű űreszköze készítette, és ezzel most először vált láthatóvá a Tejút mágneses mezejének hullámzása. A színeket utólag módosították, így a hőmérsékletet is ábrázolja a kép. Értelemszerűen a vörös részek a melegebb, a kékes részek a hidegebb régiókat mutatják.

Csillagok milliárdjai
A Tejútrendszer a Lokális Galaxiscsoport egyik küllős spirálgalaxisa, melyben a Naprendszer és ezen belül Földünk található. 200-400 milliárd csillag található benne, átmérője 30 kiloparszek (97.800 fényév), legnagyobb vastagsága 5 kpc (16.300 fényév). A Földről két spirálkarját, az Orion- és Nyilas-kart látjuk. Vizsgálatát megnehezíti, hogy belülről látjuk.

Tudományos becslés szerint a Tejútrendszerben legalább 100 milliárd bolygó található.

A Tejútrendszernek a Földről látható része a Tejút. Ez lényegében egy halvány, felhőszerű sáv, amely az egész éjszakai égbolton áthúzódik, és ott figyelhető jól meg, ahol tiszta a levegő, kicsi a páratartalom és a fényszennyezés. Azért tűnik számunkra sávnak, mert galaxisunk korong alakú, és mi az egyik kar belsejében vagyunk, ezért a korongra merőlegesen kevés csillagot látunk, a korong síkjának irányában sokat. (forrás: Wikipedia)

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.