Ritka latin betűs emlék

Hadrianus római császárt üdvözlő ókori feliratot találtak Jeruzsálemben

A hat sorban több centiméter nagyságú betűkkel írt felirat a korszak igen ritka latin betűs emlékeit gyarapítja és fényt vet a város újjáépítésére, miután azt hatvan évvel korábban, i.sz. 70-ben lerombolták a római csapatok.

2014.10.21 17:47MTI

Hadrianus római császárt jeruzsálemi látogatásán köszöntő, kiemelkedő jelentőségű latin feliratos követ találtak Jeruzsálemben.

Noha már az év elején megtalálták a jeruzsálemi Náblusz útnál folytatott ásatásokon az i. sz. 130-ban készített, mintegy egy méter széles mészkövet, de az Izraeli Régészeti Hatóság csak kedden tárta a nagyközönség elé a császár érkezésére emelt diadalív részeként készített emléket.

A hat sorban több centiméter nagyságú betűkkel írt felirat a korszak igen ritka latin betűs emlékeit gyarapítja és fényt vet a város újjáépítésére, miután azt hatvan évvel korábban, i.sz. 70-ben lerombolták a római csapatok - közölte a The Times of Israel című angol nyelvű izraeli honlap.

"Traianus Hadrianus Augustus császárnak, az isteni Traianus Parthicus fiának, az isteni Nerva unokájának, a főpapnak, akit tizennégyszer ruháztak fel a tribunusi és háromszor konzuli hatalommal, az ország atyjának a tizedik Fretensis légiótól" - írták a kőre.

A császárt kőbe vésett szöveggel üdvözlő tizedik légió Jeruzsálem romjainál állomásozott a hatvan évvel korábbi első zsidó felkelés óta. A harcok idején részt vettek Masszada ostrománál is, ahol a zsidók a legenda szerint inkább tömegesen öngyilkosok lettek, mintsem megadják magukat a rómaiaknak.

Hadrianus 130-ban Palesztina tartományban tett látogatása mindössze két évvel előzte meg a zsidók következő, szintén kudarccal végződő Bar Kohba vezette felkelését a római hatalom ellen.

"Ez egy történelmi jelentőségű, rendkívüli lelet" - közölte a régészeti feltárásokat vezető Rina Avner. Azt is elmondta, hogy igencsak meglepődtek, amikor bizánci korból származó csatornák kiásásakor egy római kori feliratra bukkantak egy kőpilléren.

A szöveg egy része hiányzik, mert valamikor kivágtak belőle egy kör alakú részt. A lelet azért különösen fontos, mert "megadja a város hivatalos felépítésének pontos időpontját. Jelzi, hogy hatalmas hivatalos építkezési munkálatok folytak a városban két évvel a Bar Kohba-felkelés előtt" - mondta Avner.

Az idén feltárt felirat bal oldali részét már a múlt század harmincas éveiben megtalálták, az jelenleg a Jeruzsálem óvárosában lévő Krisztus ostorozása nevű templomban tekinthető meg.

A felirat ugyan egyértelműen jelzi, hogy nagyarányú építkezések folytak ebben az időszakban a városban, de sajnos nem válaszolja meg azt a történészeket régóta foglalkoztató kérdést, hogy Hadrianus vajon a Bar Kohba-felkelés előtt vagy büntetésként utána változtatta-e Aelia Capitolinára Jeruzsálem nevét.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.