Visszavinnék az aranykoporsóba

Heves vita Tutanhamon múmiájának sorsa körül

Neves egyiptomi régészek azt követelik, hogy Tutanhamon fáraó Luxor városában kiállított, szétesőfélben lévő múmiáját vitrinéből helyezzék vissza abba az aranykoporsóba, amely több mint háromezer éven át szolgált természetes környezetéül.

2014.09.30 01:30MTI
Fotó: Wikipédia

Az egyiptológusok követeléseit megelőzően Mahmúd ed-Damáti műemlékvédelmi miniszter szakértők nyomására szombaton megakadályozta, hogy Tutanhamon veszélyeztetett állapotban lévő földi maradványait felső-egyiptomi nyughelyéről a fővárosba szállítsák - adta hírül hétfőn az as-Sark al-Auszat című pánarab hírportál.

Musztafa Amín, az egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának főtitkára ugyanis a héten bejelentette, hogy a múmián a kairói Egyiptomi Múzeumban fognak vizsgálatokat és helyreállítási munkálatokat végrehajtani.

Damáti szombaton bejelentette, hogy Luxor tartomány kormányzójával közösen olyan alternatívák megteremtésén fáradozik, amelyek a fent említett intézkedések elvégzését az eredeti helyszínen teszik lehetővé. Tutanhamon Kairóba szállításáról először tíz éve született döntés, amelyet nemcsak kutatók, hanem különböző civil szervezetek is hevesen támadtak.

Szakértők szerint az áthelyezés különös veszélyt jelentene az egyiptomi régészet egyik legkiemelkedőbb kincsére, hiszen a múmia koponyája és lábszárai már így is leváltak törzsétől.

Az as-Sark al-Auszat hétfőn idézte Ahmed Száleh Abdallah múmiaszakértő aggodalmait is, aki felhívta a figyelmet azon káros hatásokra, amelyek a fáraó maradványait jelenlegi kiállítási helyén érik.

Abdallah szerint egyebek mellett az is rongáló hatással van, hogy a tetemet tartalmazó üvegvitrin áramellátását minden éjjel lekapcsolják. A régész elmondta, hogy ha a jelenlegi körülmények fennmaradnak, Tutanhamon felbecsülhetetlen értékű múmiája harminc éven belül megsemmisül.

Abdallah felszólította az illetékes szerveket, tegyék lehetővé, hogy a múmia helyreállítását az eredeti, légmentesített sírkamrában végezzék el, s csak azután engedjék a látogatókat a fáraó közelébe.

Ezen kívül azt is követelte a hatóságoktól, hozzák nyilvánosságra az 1925-ben, 1968-ban és 1972-ben elvégzett titkos vizsgálatok eredményeit, amelyeket azóta is homály övez.

A mintegy 3300 évvel ezelőtt elhunyt fáraó sírját Howard Carter brit régész fedezte fel 1922-ben a Luxorhoz közel található Királyok völgyében. Míg a múmia a mai napig az eredeti helyszínen van kiállítva, a hozzátartozó világhírű arany halotti maszk a kairói Egyiptomi Múzeumban látható.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.