1965-ös budapest nyár

Az 50 éve megrendezett budapesti Universiadéra emlékeztek

Az 1965-ös budapesti nyári Universiadéra emlékezett csütörtökön a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS).

2015.08.27 19:50MTI

Az 50. évfordulóhoz kapcsolódó programsorozat első felvonásaként kora délután két emléktáblát avattak a Puskás Ferenc Stadion toronyépületénél. Az egyik annak állít emléket, hogy az 1965-ös IV. Universiade megnyitó- és záróünnepségének az akkor még Népstadionnak nevezett sportlétesítmény adott otthont, míg a másik a fél évszázaddal ezelőtt megtartott sportesemény, valamint az 1935-ben ugyancsak a magyar fővárosban megrendezett VI. Egyetemi Világjátékok aranyérmes magyar sportolóinak nevét őrzi meg az utókor számára.

Egykori résztvevők, sportdiplomaták, valamint jelenkori sportvezetők jelenlétében megtartott ünnepségen Kiss Ádám, a MEFS elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy sem 1965 előtt, sem utána nem rendeztek még olyan nagyszabású soksportos eseményt Magyarországon, mint amilyen az akkori Universiade volt. Eric Saintrond, a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) főtitkára arról beszélt, hogy Magyarország akkor néhány hétre a nemzetközi egyetemi sport központjává vált, s a versenyekre idelátogató sportemberek a mai napig szívesen idézik fel az esemény emlékezetes hangulatát.

Kamuti Jenő ötszörös Universiade-bajnok, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke kiemelte: mivel a hatvanas években még nem rendeztek úszó- és atlétikai világbajnokságot, valamint pénzdíjas versenyeket, az 50 évvel ezelőtti budapesti egyetemi-főiskolai sportesemény akkor szinte az olimpiával egyenértékű volt. Hozzátette: a IV. Nyári Universiade magyar szempontból minden idők második legsikeresebb Universiadéja volt, hiszen a magyar csapat 16 arany-, 8 ezüst- és 14 bronzérmével az éremtáblázat élén végzett megelőzve az egykori Szovjetunió és az Amerikai Egyesült Államok csapatát is.

Az emléktábla-avatást a Fővárosi Önkormányzat Újvárosháza dísztermében rövid filmvetítéssel egybekötött emlékülés, egy sporttörténeti kiállítás megnyitása, Universiade fair play díjak átadása, valamint az Universiade Bajnokok Klubjának megalakulása követte. Az egyetemi sport presztizsének emelését célul tűző társaság tagja lett minden Universiade-győztes magyar sportoló, akik közül a jelenlévők egyhangú szavazattal a klub elnökének Nagy Tímea hatszoros Universiade-aranyérmes, kétszeres olimpiai és hatszoros világbajnok párbajtőrvívót választották meg. Megbízatása négy évre szól.

A 1965. augusztus 20. és 30. között megtartott budapesti Universiadén 35 ország mintegy 1700 sportolója kilenc sportágban mérte össze tudását, felkészültségét.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.