Tippek a zöldségbefőzéshez

Főzz be lecsót télire otthon!

A tél közeledtével lassan elővehetjük befőttesüvegeinket és felkészülhetünk a borongósabb időszakra egy jó kis lecsó segítségével.

2010.11.16 12:00webbeteg.hu

Alapanyagok kiválasztása

Az alapanyagok kiválasztására különös gondot kell fordítanunk, ugyanis a túlságosan erjedt, romlott darabok több órás munkákat tehetnek tönkre; igyekezzünk tehát érett, de még nem erjedő zöldséget vásárolni.

Érdemes a szezon végén hozzálátni a munkához, hiszen ekkor zamatosabb, nagyobb vitamintartalmú alapanyagokkal dolgozhatunk.

Tartósítási eljárások

A tartósításának több módja is lehetséges. Sokan még mindig a legegyszerűbb utat választják és nátriumbenzoátot vagy szalicilt használnak.

Sajnos csak kevesen veszik a fáradtságot arra, hogy e káros szerek alkalmazása helyett inkább a tárolóedények alapos tisztítására ügyelve kerüljék el az idő előtti romlást.

Tehát ha vegyszermentes finomságot szeretnénk készíteni, nagy gondot kell fordítanunk az üvegek forró vízzel (vagy esetleg alkohollal) történő fertőtlenítésére, azaz a csírátlanításra. Ennek hiányában a különféle gombák és baktériumok hatására több órás munkánk egykönnyen a penész martalékává válhat.

Nagyon lényeges, hogy a kiválasztott, teljesen ép, jól záródó befőttesüvegeket mosószerrel mossuk el, öblítsük ki, majd egy arra alkalmas lábasba töltsünk vizet, és ebben forraljuk az üvegeket, valamint fedőiket legalább negyed óráig. A fertőtlenítés befejeztével csöpögtessük le az edényeket, de eszünkbe ne jusson eltörölgetni, hiszen így nemkívánatos anyagok is belekerülhetnek.

De ha valaki ragaszkodik a tartósítószer használatához, annak sem kell elkeserednie. Ekkor a celofánt előre kockára vágjuk, tányérkákban lévő vízbe mártjuk, vizes felével lefelé ráborítjuk az üvegre, rászórjuk a tartósítószert, s újabb vizesített celofánt teszünk rá, majd szorosan gumival lekötjük.

Csavaros üvegeknél az első celofánt a tartósítószerrel megszórjuk, s ezután a tetőt rácsavarjuk.

Lecsó télire

Hozzávalók: 2 kg paradicsom, 4 kg paprika, olaj, só.

Elkészítése: A paradicsomot a paradicsomdarálón ledaráljuk, és egy nagyobb fazékban a tűzhelyre tesszük.

A jól megmosott paprikát felszeleteljük vagy karikára vágjuk, megsózzuk, s a paradicsomban 15-20 percig főzzük. Forrón üvegbe töltjük, de az üvegeket nem rakjuk egészen tele.

A tetejére kb. 0,2 cm vastag rétegben étolajat öntünk. Celofánnal lekötjük, a dupla celofán közé tartósítószert teszünk. Forrón szárazdunsztba rakjuk.

Paradicsomos zöldbab

Hozzávalók: 1,5 kg vöröshagyma, 5 kg zöldbab, 1,5 liter paradicsomlé, 0,5 liter olaj, zeller- és petrezselyemzöld, kevés víz, só.

Elkészítése: A vöröshagymát kevés vízzel félig puhára pároljuk, ekkor hozzáadjuk a feldarabolt zöldbabot, ízlés szerint megsózzuk, és együtt pároljuk tovább.

Mielőtt teljesen megpuhul, hozzáadjuk a paradicsomlevet és az olajat. Még néhány percig főzzük, majd forrón üvegekbe töltjük. Celofánnal lekötjük, a dupla celofán közé tartósítószert teszünk.

Forrón szárazdunsztba rakjuk.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.