Rablás
Megtörtént a német történelem egyik legnagyobb műkincsrablása
Kirabolták a drezdai palotát.
2019.11.25 15:57ma.huMiután az évtized bűncselekményét elkövették Ausztriában, betörtek a szász választófejedelmek és királyok palotájának világhírű kincstárába Drezdában. A szászországi tartományi rendőrség Twitter-oldalán azt közölte, egyelőre nem tudják, mekkora a kár, de mozgósították a tartományi bűnügyi hivatal (LKA) helyszínelő szakértőit.
Heute morgen gab es einen Einbruch in das historische Museum #GrünesGewölbe in #Dresden. Aktuell ist unsere Tatortgruppe des #LKA im Einsatz und untersucht den Tatort. Aussagen zum Stehlschaden sind noch nicht möglich. Im Laufe des Tages folgen weitere Informationen. pic.twitter.com/M9Lk6STjPz
— Polizei Sachsen (@PolizeiSachsen) 2019. november 25.
Az első német sajtójelentések szerint az eset igen súlyos, meglehet, hogy a második világháború utáni német történelem legnagyobb szabású műkincsrablása történt a múzeumként működő drezdai uralkodói palota (Residenzschloss) kincstárában, a Grünes Gewölbe (Zöld boltozat) elnevezésű épületrészben, amelyben páratlan történelmi emlékeket és felbecsülhetetlen értékű műtárgyakat állítottak ki.
A Bild című lap értesülése szerint a betörők antik ékszereket és drágaköveket tulajdonítottak el, nagyjából egymilliárd euró (335 milliárd forint) értékben. Hajnalban hatoltak be a kincstárba egy ablakon keresztül, előtte az épület közvetlen közelében felgyújtottak egy áramelosztó állomást, ami miatt akadozott a környék áramellátása.
A bűncselekményt elítélte Michael Kretschmer tartományi miniszterelnök, aki hangsúlyozta, hogy nem csupán az állami műtárgygyűjteményt lopták meg, hanem „minket, szászokat is”.
A kincstárban olyan értékeket őriztek, amelyekért Szászország évszázadok alatt keményen megdolgozott, és nélkülük nem lehet megérteni a szász történelmet – tette hozzá a politikus.
A helyenként zöldre festett boltozatáról elnevezett kincstárat Erős Ágost szász választófejedelem és lengyel király hozta létre 1723-ban. Az évszázadok során háromezernél is több műalkotás – ékszerek, dísztárgyak, bútorok – gyűlt össze benne, és kezdettől nemcsak a műtárgyak őrzésére, hanem bemutatására, kiállítására is szolgált.
A palota, és benne a kincstár, a második világháború utolsó szakaszában, 1945 februárjában légitámadás következtében szinte a teljes drezdai belvárossal együtt nagyrészt romba dőlt és kiégett. A helyreállítás az ezredforduló után fejeződött be, a kincstár 2006 óta látogatható ismét.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 11:49 Afrikai sertéspestissel fertőzött vaddisznótetemet találtak Békésben
- 11:36 Gambia különleges intézkedéseket kért az ENSZ-től a rohingja kisebbség védelmére
- 10:50 Valóban III. Béla és felesége maradványai nyugszanak a Mátyás-templom egyik síremlékében
- 10:27 Géber Józsefet jelöli Győr polgármesterének a Mi Hazánk Mozgalom
- 9:30 Az Alkotmánybírósághoz fordul a Párbeszéd az országgyűlési törvény és a házszabály módosítása miatt
- 9:26 Tiltakozik a pécsi közgyűlés a mecseki uránbánya esetleges újranyitása miatt
- 8:43 Halálra vertek 9 kutyát, majd a sintértelep konténerébe dobták Jászberényben
top fórum témák:
- Faludy Fanny tévedett2019.12.07 16:46
- Tanár urak, írjatok egy töri könyvet!2019.09.27 09:45
- Lennék én jó!2019.09.05 11:07
- Kedvenc zenéink2019.09.03 01:08
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2019.09.03 00:31