Szent Márton-év

Megnyílt a Szent Márton és Pannónia című kiállítás Pannonhalmán

A Pannónia történetének Szent Márton korától a népvándorlás koráig terjedő öt évszázadát felölelő, Pannonhalmán és Szombathelyen látható régészeti kiállítás mintegy 350 műtárgy segítségével mutatja be, hogy miként terjedt el és maradt fenn a kereszténység a római világ határán.

2016.06.03 22:30MTI

Szent Márton a magyar nép körében a kezdetektől fogva mélyen tisztelt szent - mondta a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, szombathelyi megyéspüspök pénteken a Szent Márton és Pannónia című időszaki kiállítás pannonhalmi megnyitóján. A tematikusan megosztott tárlat pénteken kora este nyílt meg Szombathelyen.

Veres András az egykori tábori püspökről szólva kiemelte: néphagyományaink és művészeti kincseink mutatják, hogy a nép körében Szent Márton kultusza folyamatosan jelen van. Tiszteletét tovább kell vinni, s erre jó lehetőséget ad a születésének 1700. évfordulójára rendezett emlékév, amely Szombathelyet és Pannonhalmát is egységbe kovácsolta.

A Pannónia történetének Szent Márton korától a népvándorlás koráig terjedő öt évszázadát felölelő, Pannonhalmán és Szombathelyen látható régészeti kiállítás mintegy 350 műtárgy segítségével mutatja be, hogy miként terjedt el és maradt fenn a kereszténység a római világ határán.

Veres András az emlékév egyik legfontosabb feladatának nevezte, hogy a Szent Márton által megfogalmazott értékrendet a mai emberek is elfogadják, hogy "az ő szemével nézzünk szét a világban, és a segítségre szoruló emberek életében legyünk Szent Mártonok".

Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát megnyitó beszédében úgy fogalmazott, hogy az egykori püspök életpéldája "aktuálisabb, mint valaha a szegénységgel küszködő világban", mert "az egyéni, személyes szeretet jótéteményeire szükség van".

Alberto Azevedo érsek, a Szentszék kulturális tanácsának tagja Szent Márton életét és kultuszának kibontakozását felelevenítve arról beszélt, hogy reményei szerint az irgalmasság szent évében a kiállítást megtekintők "megértik, hogy a jövő akkor lehet békés és boldog, ha ma sem félünk Szent Márton lelkületétől és bátorságától".

Takács Imre művészettörténész, a kiállítás kurátora elmondta, hogy a szombathelyi és pannonhalmi tárlatok anyagának nagy része a Nemzeti Múzeumból valók, s összesen hat téma köré épülnek: három a vasi megyeszékhelyen, három pedig Pannonhalmán, az Apátsági Múzeumban látható.

Szombathelyen az egykori Savaria Márton-kori világát mutatják be régészeti leletekkel, valamint a kereszténység megjelenésének tárgyi emlékeivel.

Pannonhalmán a monostor ezeréves történetét mutatják be Szent Márton tükrében, valamint az ókeresztény templomi liturgiákat. Az ötödik részben a kereszténység megjelenése utáni időszakot, a hatodik részben azt ábrázolják, hogy hogyan viszonyult a felső, elit társadalmi réteg a kereszténységhez.

A kurátor hangoztatta: a kiállítás megértésének a kulcsa az, hogy "közel kell hajolni a tárgyakhoz".

A Szent Márton és Pannónia című időszaki kiállításon egyes tárgyak 3D-s nyomtatóval készült replikáját a látogatók a kezükbe vehetik. A családosok számára kincskereső füzet készült, amelyben a rejtvények mellett Szent Márton életének Sulpicius Severus által lejegyzett tettei képregényes formában jelennek meg.

A kiállítás Pannonhalmán szeptember 30-ig látogatható.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.