Nagypéntekre

A zenetörténet első lutheránus oratóriuma a Zeneakadémia színpadán

Buxtehude Membra Jesu Nostri című művét, a zenetörténet első lutheránus oratóriumát mutatja be a Vashegyi György vezényelte Purcell Kórus és Orfeo Zenekar neves énekes szólisták társaságában a Zeneakadémia nagytermében nagypénteken.

2016.03.21 00:30MTI

A Tiszta barokk című sorozat keretében elhangzó koncerten felcsendül a barokk komponista egy másik műve, a Jesu, meines Lebens Leben (BuxWV 62) is.

A fiatal Johann Sebastian Bach négyszázötven kilométert gyalogolt, hogy hallhassa Dietrich Buxtehude orgonajátékát. Az 1637-ben született, és 1707-ben elhunyt német barokk zeneszerző nevét és munkásságát éppen Bach homályosította el az utókor előtt, pedig nagyszerű zenéket írt, példa erre a Jézus szenvedéstörténetéhez kapcsolódó, latin nyelvű kantátaciklus, a Membra Jesu Nostri - írta azt MTI-hez eljuttatott ajánlójában a Zeneakadémia.

Az 1680-ban született héttételes remekmű - a zenetörténet első lutheránus oratóriuma - a keresztre feszített Jézus testrészeihez kapcsolódó elmélkedések sorozata, karakterekben gazdag, rendkívül változatos zenei kompozíció.

A mű alkalomhoz illően, nagypénteken szólal meg a korhű hangszereken játszó Orfeo Zenekar, a Purcell Kórus, valamint nagyszerű énekes szólisták előadásában.

A hangversenyen elhangzik Buxtehude egy másik műve, a Jesu, meines Lebens Leben (BuxWV 62) is. A koncert szólistái Kalafszky Adriána, Kovács Ágnes, Pintér Ágnes (szoprán); Bárány Péter (kontratenor); Megyesi Zoltán (tenor); és Csizmár Dávid (basszbariton).

A Tiszta barokk bérlet további alkalmain Boldoczki Gábor és a Cappella Gabetta (május 6.), majd Jordi Savall és a Concerto Copenhagen (november 25.) lép a Zeneakadémia színpadára.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.