Versszínház a képek között

Faludy Est turné előtti ősbemutatója a Vam Design Centerben

Két fiatal tehetséges alkotó, Turek Miklós színművész - a 2007-es Budapesti Fringe Fesztivál legjobb férfi előadója - és Nágel Kornél, Gara Arnold-díjas grafikusművész irodalomszeretetének köszönhetően egy különleges kulturális eseménynek lehetünk részesei Észak-amerikai körútjukat megelőzően a VAM Design Centerben 2008. szeptember 16-án 20.00 órakor!

2008.09.11 21:00ma.hu

Izgalmas estét ígérő találkozások az irodalom a költészet a színház és a képzőművészet kedvelőinek. Egy estén két művész - két művészeti ág - tolmácsolásában élvezhetjük és érezhetjük a magyar irodalom klasszikusait. Színházi előadás egy képzőművészeti galériában, melyen keresztül újragondolhatjuk az élő irodalom fogalmát. 

Emberi történeteket láthatunk a képeken és a képek között, mert Nágel Kornél metszetei szolgálnak helyszínül és díszletül az előadásokhoz, egészen új dimenziókat nyitva az elhangzó versek értelmezéseinek. Az irodalom, a színművészet és képzőművészet egyedi és újszerű találkozása. A költő élete és költészete elevenedik meg a közönség szemei előtt az előadás egy órájában. Életre kelnek a kötetlapok és szokatlan, még sosem látott egésszé állnak össze. 

A világcsavargó Faludy, a sokat vitatott, de vitathatatlan Költőóriás matuzsálem 2006-ben véget ért fordulatokban gazdag kalandos élete. Ébredjen újra a Vers műfaja irodalmunkban, színpadainkon és szobáink falain! Legyünk tanúi és segítői ezeknek a ritka pillanatoknak. Őrizzük kultúránk sokszínűségét és egyediségét. Legyen érték az értékes újra. 

Szeretném, ha az előadásaim után az emberek otthon elvonulva levennék a polcaikról porosodó versesköteteiket ” - Turek Miklós.

Az illusztráció számomra elsõsorban a versek mélyebb és másfajta megélését jelentik, és azokra az alkotókra, akiknek irodalmi mûvei megérintenek, a megismerésüktõl kezdve példaként tekintek. Azt az élményt, amit õk nyújtottak, csak úgy tudom elmondani, hogy egy kicsit más szemszögbõl bemutatom, hogy a mûveik képben kifejezve milyen hatással voltak és vannak rám” - Nágel Kornél.


Hogy miért kell látni ezeket az előadásokat és kiállításokat? Mert felemelő megdöbbentő és szórakoztató egyszerre! Krencsey Marianne szavaival: "Sok jó előadást láttam 40 éven át, sok Faludy esten vettem részt 1968 óta, legalább egyet minden esztendőben, de ilyen mélyen megrázó, a költőfejedelem szavaihoz hű, művészi előadást még nem volt alkalmam élvezni. - Mindenkinek ajánlom, - aki teheti, nézze meg ezt az előadást, mert amíg ilyen művészek teremnek Magyarországon, addig nincs veszve a magyar nyelv, a magyar irodalom és színjátszás." 

Az előadásról 
Rímes világnéző Faludy Györggyel avagy ...
szabadság-börtön-szabadság... 
Turek Miklós versszínházi előadása (2004.)
 Kaleidoszkóp különdíj 2006.
 Fringe Fesztivál 2007. 

"LegjobbFérfi Előadó" Hegedűs Géza halálával Faludy György volt talán az utolsó képviselője irodalmunkban, annak az egyetemes görög- és latinkulturális értékeket ismerő költő-gondolkodó generációnak, mely a századelő magyar irodalmát meghatározta. Faludy György, 96 esztendős korában hunyt el 2006-ban. Mindössze öt évvel volt fiatalabb József Attilánál. Faludy mégis kortársköltő, akiről sokat hallottunk, de keveset tudunk. Jórészt annyit, hogy ő fordította Villont magyarra, nem viselt zoknit, és hogy felesége hatvan évvel fiatalabb nála. Pedig ő ennél sokkal több. Ezért született meg ez az előadás 2004 nyarán.


A tartalom 

Egy nagy műveltségű, európai gondolkodású, magyar költő gondolatait és életét ismerhetjük meg az összeállításból, versei segítségével, egy fiatal színművész szerkesztésében és előadásában. Faludy élete legnyomorúságosabb pillanataiban is megőrizte méltóságát, emberszeretetét és humorát, amely a legnagyobb értéknek és erőnek bizonyult a megpróbáltatásokban. 1938-ban elhagyni kényszerült hazáját, Magyarországot. 

A világháború után 1946-ban mégis úgy határozott, visszatér, holott érezte, hogy a hozzá hasonló gondolkodású embereket országának államrendszere nem látja szívesen de reménykedett. Tudta, hogy az igazi Szabadságot nem az ember testi szabadsága jelenti, hanem a gondolkodás, a gondolati repülés függetlensége. A börtön falai sem jelentettek számára korlátokat, tovább írta verseit az utókor számára és saját túlélése érdekében. Érezte, hogy a szülőföld szeretete zsigereinkben gyökerezik, elszakadni tőle nem tudunk, bármilyen mostohán bánjon is velünk. 

A forma
 
Az előadás formája az egyszemélyes színház, a monodráma. Egy ember, kevés kellék, kevés díszlet, de igazi színházi élmény, mely a színészre és a mondanivalóra helyezi a hangsúlyt korunk látványvilágra épülő színházi trendjének ellenére. Az előadás 80 perce alatt végigjárjuk a költővel egy emigráns magyar világpolgár életének főbb helyszíneit: Afrikát, az Egyesült Államokat, Párizst, Londont és természetesen Magyarországot, az ÁVH celláit és a recski munkatábor poklának víg napjait. Az előadásnak van ifjúsági változata, mely kitűnő rendhagyó irodalom- és történelemóra. Ennek hossza 60 perc. 

Az előadás csodálatos nyelvi anyaga, a XX. századon átívelő lebilincselő és humoros élettörténet, Faludy könnyeden drámai kedélye, tanulságos és szórakoztató színházi program fiataloknak és idősebbeknek egyaránt. 

2008. szeptember 16. 20.00 óra VAM Design Center (1061 Budapest, Király u. 26.) Jegyár előrendelés: 1990 Ft, helyszínen:2 200 Ft)

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.