Középiskolásoknak

Ádámok és Évák Ünnepe a békéscsabai színházban

Az idei évadban is megrendezi az Ádámok és Évák Ünnepét a Békéscsabai Jókai Színház, a program keretében középiskolás csoportok hoznak létre színházi produkciókat, ezúttal Arany János balladái alapján. A műveket hétfőn osztották ki a jelentkező Békés megyei iskolák között.

2014.11.24 18:40MTI

Az idei évadban is megrendezi az Ádámok és Évák Ünnepét a Békéscsabai Jókai Színház, a program keretében középiskolás csoportok hoznak létre színházi produkciókat, ezúttal Arany János balladái alapján. A műveket hétfőn osztották ki a jelentkező Békés megyei iskolák között.

A tavalyi tízhez képest idén öttel több középiskola jelentkezett a versenyre, egy gépészeti szakközépiskola pedig nem a dramatizálásban vesz részt, hanem az Ádámok és Évák Ünnepe honlapját készíti el – mondta az MTI-nek Tege Antal, a Jókai Színház színművésze.

Hozzátette, azért javasolta, hogy Arany János balladái adják a sorozat témáját, mert szerette volna, ha a tanulók nem a díszletekre és kellékkészítésre fordítják az energiájukat, "hanem visszatérnének a hagyományos drámaszínjátszáshoz".

Fekete Péter, a színház igazgatója arról beszélt a balladák hétfői kiválasztása előtt, hogy ilyen kezdeményezésekkel lehet vonzóvá tenni a színházat a 14-18 éves korosztály számára. Decemberben a középiskolákban rendhagyó irodalomóra keretében indítják el a felkészülési folyamatot, amely során a színház művészei mentorként támogatják a csapatokat.

A bemutatókat májusban tartják a Jókai Színházban. A jelentkező iskolák többek között kiválasztották A walesi bárdok, az Ágnes asszony, a Vörös Rébék, a Szondi két apródja, a Szőke Panni, a Zách Klára, a Tetemre hívás és a Pázmán lovag című Arany-műveket.

A Tengeri hántás volt az egyetlen ballada, amelyet két oktatási intézmény is színpadra állított volna, esetükben kvízkérdésekkel döntötték el, ki kapja a művet. Az Ádámok és Évák Ünnepét a Magyar Teátrumi Társaság keretein belül indította el 2010-ben a szolnoki Szigligeti Színház.

Azóta a debreceni Csokonai Nemzeti Színház, a Békéscsabai Jókai Színház, a Veszprémi Petőfi Színház, a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház, a Soproni Petőfi Színház és a székesfehérvári Vörösmarty Színház is csatlakozott hozzá. Korábban Madách Imre Az ember tragédiája című művének színeit, magyar regéket és mondákat, népmeséket, valamint bibliai történeteket vittek színre a jelentkező csapatok.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.