Siessen, ha látni akarja!

Vasárnap zár a Szépművészeti Toulouse-Lautrec kiállítása

A francia festő születésének 150. évfordulója alkalmából, április végén nyílt tárlatot eddig több mint 90 ezren látták.

2014.08.23 04:30MTI
Forrás: Wikipedia

A kiállítás különlegessége, hogy a budapesti Lautrec-gyűjtemény ilyen nagyságú szegmense - mintegy százhetven mű - eddig egyetlen alkalommal, 1964-ben volt látható a Szépművészetiben.

A tárlaton Toulouse-Lautrec művein és korabeli fotókon túl a korszak Párizsát olyan kuriózumok keltik életre, mint azok az 1900 körül született mozgófilmek és hangfelvételek, amelyeken Lautrec műveinek szereplői tűnnek fel. A francia alkotó életének utolsó tíz évében készített litográfiákat a múzeum birtokában lévő olajfestménye, az Ezek a hölgyek az ebédlőben című kép egészíti ki.

A Szépművészeti Múzeum Grafikai Gyűjteménye több mint százezer alkotást őriz, köztük számos művész szinte teljes grafikai életművébe betekintést enged, így Lautrecébe is. A francia művész itt található műveinek mintegy kétharmada kivételesen rövid idő alatt, nem sokkal a művész halála után, az 1910-es évek első felében vásárlások és adományozások révén került az intézménybe.

Lautrectől közel 240 művet őriz a múzeum - ehhez foghatóan gazdag állománnyal a világon csak igen kevés gyűjtemény rendelkezik. A Szépművészeti Grafikai Gyűjteményének kollekciója lehetővé teszi Toulouse-Lautrec grafikai munkásságának átfogó áttekintését, mind a funkció (plakátok, könyv-és folyóirat-illusztrációk, borítótervek, színházi műsorok- és szereposztások, kottacímlapok), mind a tematika vonatkozásában.

A kiállításon nyolc fontosabb téma köré csoportosítva láthatók a művek. Elsőként a párizsi éjszakák jellegzetes alakjai láthatók: megjelennek a 19. század végi szórakoztatóipar legfontosabb helyei, a zenés kávéházak, táncos mulatók, kabarék és a legnépszerűbb sztárok. Külön részt alkotnak a színházzal összefüggő művek: plakátok és szereposztások, valamint a színpadi és nézőtéri jelentek. Önálló egységet kaptak a nyilvános házak, középpontban a múzeum egyetlen Lautrec-olajképével.

Külön csoportba kerültek a kottacímlapok, illetve a lóverseny témáját bemutató lapok; a baráti megrendelésre született vagy személyesebb vonatkozású munkák a Barátok között egységben kapnak helyet. A kiállítás utolsó része a Szépművészeti Lautrec-kollekciójának születését illusztrálja dokumentumokkal, illetve a gyűjteménybe került különlegesen kis példányszámú lapok kiemelésével.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.