Kincs a Bajkál-tó fenekén

Megtalálták végre Kolcsak aranyát?

Nem tudta felszínre hozni a Bajkál-tó fenekén talált, aranyrudakra emlékeztető fényes tárgyakat az a két Mir mélytengeri kutatóhajó, amely hétfőn fejezte be idei munkáját a tavon.

2010.08.30 18:29MTI

A csillogó holmit 480 méteres mélységben találták, ahol tavaly egy a polgárháború idejéből származó vagont fedeztek fel. Idén ugyanott találtak használati tárgyakat is, amelyekből többet is a felszínre hoztak. A kutatás egyik résztvevője az Interfax hírügynökségnek elmondta: most már pontosan ismertek annak a helynek a koordinátái, ahol Kolcsak aranyát sejtik, és a búvárok folytathatják a keresést.

"Amíg nem bizonyosodik be, hogy mi hever a tó mélyén, tovább élhet a szép legenda" - mondta az illető.

Alekszandr Kolcsak admirális (1874-1920) az orosz polgárháborúban a Fehér Gárda vezető személyisége volt az ország keleti részén, és a fehérek megtették Oroszország kormányzójának.

Oroszország aranytartalékának mintegy fele, több mint 500 tonna Kazanyból - ahol őrizték - hosszas vándorút után Omszkba, ott pedig Kolcsak kezére került. Ő azonban csupán minimális részt - 650 millióból 68 millió rubelt - használt fel belőle fegyvervásárlásra. Az aranyat 1919 késő őszén egy vasúti szerelvényre rakatta, és Nyizsnyeudinszkba indította. Ott az Antant képviselői rábírták, hogy mondjon le kormányzói címéről, az aranyat pedig adja át megőrzésre az ott lévő csehszlovák egységnek. Kolcsakot elárulták, a kommunisták kezére került, és 1920 januárjában kivégezték. Februárban Csehszlovákia 409 rubel értékű aranyat adott át a Szovjetuniónak, hogy katonái hazamehessenek. A pénzügyi kormánybiztosság 1921-ben adott kimutatása szerint akkor 235,6 millió rubel, avagy 182 tonna arany volt meg. További 35 millió rubel már korábban eltűnt, a mindezen felüli hiányzó részt azóta is keresik. Az utóbbi években Kolcsak újra egyre nagyobb tekintélyt élvez az orosz vezetés támogatásával: szobrok, filmek magasztalják és idealizálják alakját. A két Mir batiszkáf 2008-ban kezdte meg a Bajkál kutatását, az eddig elért legmélyebb pont 1580 méter volt, míg a tó maximális mélysége 1637 méter.

A két jármű idei utolsó bajkáli merülésén az egyiken a tó mélyére ereszkedett az oroszországi buddhizmus központjának képviseletében Dagba Ocsirov láma, és 1370 méteres mélységben egy lovat ábrázoló, megszentelt kis szobrot áldozott a tónak.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.