DIICOT

Négy volt miniszter ellen indulhat nyomozás Romániában

Romániában csak az elnök beleegyezésével indíthat nyomozást az ügyészség volt kormánytagok ellen.

2016.05.25 01:24MTI

Négy volt román miniszter ellen kérte bűnvádi eljárás megindítását a bukaresti szervezett bűnözés elleni ügyészség (DIICOT), amely szerint a volt kormánytagok döntéseikkel a Petromidia olajfinomítónak a 2000. eleji privatizációja nyomán több mint félmilliárd dollárral károsították meg a román államot.

A DIICOT a felettes vádhatóságtól, a legfőbb ügyészségtől kérte kedden, hogy forduljon Klaus Iohannis elnökhöz, és igényelje tőle a bűnvádi eljárás megindításának engedélyezését. Romániában csak az elnök beleegyezésével indíthat nyomozást az ügyészség volt kormánytagok ellen.

Mihai Tanasescu volt pénzügyminiszter és Dan Ioan Popescu volt gazdasági tárcavezető a szociáldemokrata Adrian Nastase egykori miniszterelnök kormányának voltak tagjai 2003-ban, a privatizációs folyamat egyik vitatott kormányrendeletének elfogadásakor. Sebastian Vladescu és Gheorghe Pogea 2008 után voltak pénzügyminiszterek.

Az ügyészség bűnszövetkezet létrehozásával, hivatali visszaéléssel és sikkasztásban való bűnrészességgel gyanúsítja a négy minisztert - derül ki a vádhatóság közleményéből. Eszerint Tanasescu és Popescu 2003-ban rosszhiszeműen látták el hivatali kötelességeiket azáltal, hogy sürgősségi kormányrendeletben kezdeményezték a Petromidia olajfinomítónak a román állammal szembeni 603 millió dolláros adósságának kötvényekké való átalakítását. Az ügyészek szerint ezt a rendeletet törvénytelenül fogadta el a kormány.

A Petromidiát 2000-ben privatizálta a román állam, a tranzakció nyomán a finomító a 2014-ben elhunyt Dinu Patriciu üzletember által birtokolt Rompetrol olajcég tulajdonába került. Az ügyészek szerint a két miniszter Patriciu utasításaira terjesztette a kormány elé a rendeletet.

A vádhatóság azt rója fel Vladescunak és Pogeának, hogy 2008 után pénzügyminiszterként elmulasztották megtenni a szükséges lépéseket, hogy a kötvényeket a bukaresti értéktőzsdén értékesítsék, ugyanis a Rompetrolnak ezeket meg kellett volna vásárolnia az adósság kifizetése fejében. Az ügyészek megállapították, hogy így a román állam nem kapta vissza a Petromidia adósságát.

A Rompetrol 2009 óta a kazahsztáni KazMunayGaz olajvállalaté. A DIICOT május elején zár alá helyezte a Petromidia finomítót és a Rompetrol töltőállomásait, amelyeknek összértéke mintegy 700 millió dollár. A Rompetrol a második legnagyobb vállalat a román üzemanyagpiacon.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.