Stop

Putyin a tűzszünet biztosítására szólította fel az azeri és az örmény elnököt

A Kreml tájékoztatása szerint Putyin telefonon tárgyalt Ilham Aliyev azeri és Szerzs Szargszján örmény elnökkel.

2016.04.05 20:37MTI

Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden arra szólította fel Azerbajdzsán és Örményország államfőjét, hogy biztosítsák a tűzszünet teljes körű betartását a Hegyi-Karabah hovatartozása miatt kiújult konfliktusban.

A Kreml tájékoztatása szerint Putyin telefonon tárgyalt Ilham Aliyev azeri és Szerzs Szargszján örmény elnökkel. Közölte velük, hogy Moszkva, mint ahogy eddig, a továbbiakban is kész közvetíteni a helyzet normalizálása érdekében a hegyi-karabahi konfliktusban. Az orosz elnök mindkét felet a tűz beszüntetésére és a fegyvernyugvás teljes körű betartására szólította fel.

Baku és Jereván a nap folyamán korábban közölte, hogy tűzszünetben állapodott meg a hegyi-karabahi fegyveres konfliktusban

Vlagyimir Putyin hangsúlyozta annak fontosságát, hogy Baku és Jereván az EBESZ minszki csoportjának közreműködése mellett újítsa fel a párbeszédet, "azzal a céllal, hogy tovább keressék a hegyi-karabahi konfliktus békés rendezésének módozatait".

Az elnökök a Kreml közleménye szerint megállapodtak abban, hogy több formában is fenntartják a kapcsolatokat.

Moszkvában kedden közölték, hogy Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő az eredeti terveknek megfelelően csütörtökön Jerevánba látogat, ezt követően pedig, pénteken, felkeresi Bakut is. Az orosz-fehérorosz-örmény-kazah-kirgiz összetételű Eurázsiai Gazdasági Unió péntekre tervezett miniszterelnöki tanácskozását Jereván helyett Moszkvában rendezik meg.

A többségében örmények lakta Hegyi-Karabah az 1990-es évek elején - Örményország támogatásával vívott - véres háború nyomán szakadt el Azerbajdzsántól. Az 1994-ig tartó háborúban 30 ezer ember veszítette életét, és százezrek kényszerültek menekülésre. A tartomány parlamentje 1996-ban kikiáltotta Hegyi-Karabah (Arcah Köztársaság) függetlenségét, de ezt még Örményország sem ismerte el. Azerbajdzsán továbbra is saját területének tekinti a karabahi enklávét, ahogy lényegében Örményország is.

Az 1994 óta érvényes fegyvernyugvást mindkét oldalon rendszeresen megsértik. Az örmény államfő hétfőn arra figyelmeztetett, hogy a fegyveres konfliktus további kiéleződése előre nem látható és visszafordíthatatlan következményekhez vezethet, köztük egy nagyszabású háborúhoz is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.