Terrorizmus

A férfi, akit vallási és történelmi műemlékek megsemmisítésének háborús bűntettével vádolnak

Meghallgatást tartott a Nemzetközi Büntetőbíróság a timbuktui mauzóleumok elpusztításának ügyében.

2016.03.03 06:30MTI

Meghallgatást tartott kedden a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) egy iszlám szélsőséges ügyében, akit azzal vádolnak, hogy 2012-ben részt vett az ősi mali város, Timbuktu páratlan műemlékeinek elpusztításában.

Ahmad al-Mahdi al-Faqi az első olyan gyanúsított az ICC őrizetében, akit vallási vagy történelmi műemlékek megsemmisítésének háborús bűntettével vádolnak. A férfit, akit tíz timbuktui történelmi épület, köztük kilenc középkori mauzóleum és egy mecset ellen elkövetett támadás irányításával vádolnak, tavaly szeptemberben tartóztatták le és szállították át a nemzetközi igazságügyben kulcsszerepet betöltő bíróság hágai székhelyére.

A vádat képviselő Fatou Bensouda "pótolhatatlan történelmi műemlékek lerombolásáról", valamint "teljes közösségek méltósága, identitása, vallása és történelmi gyökerei elleni szívtelen támadásról" beszélt a bírák előtt. A gambiai jogász a vádlott tetteit a szíriai Palmürában történtekhez hasonlította, ahol az Iszlám Állam nevű dzsihadista csoport fegyveresei ókori építményeket tettek a földdel egyenlővé.

A fehér ruhát viselő al-Faqi a meghallgatáson kijelentette, megértette az ellene felhozott vádakat.

A vádhatóság tájékoztatása szerint a férfi tagja volt az al-Kaidával kapcsolatban álló, Ansar Dine (Hit védelmezői) nevű szalafista csoportnak, amely 2012-ben Mali északi részét uralta. Az iszlám szélsőségesek tizennégyet leromboltak Timbuktu tizenhat mauzóleuma közül, valamennyi az ősi város nagy gondolkodóinak síremléke volt.

"Sajnos akkoriban teljességgel lehetetlen volt megállítani a fegyveres csoportok pusztító őrjöngését és megvédeni ezeket a bámulatos és felbecsülhetetlen értékű épületeket" - mondta Fatou Bensouda. Hozzátette, al-Faqi "kezdeményező és elszánt" tagja volt a mauzóleumokat leromboló csoportnak, s az irányítás mellett fejszével és feszítővassal személyesen is részt vett a rombolásban.

A hágai bírák a meghallgatáson arról döntenek, hogy az ügyészség rendelkezik-e elegendő bizonyítékkal a büntetőeljárás megindításához.

A radikális milícia fegyvereseit francia katonai beavatkozással 2013-ban sikerült kiszorítani a térségből. A mauzóleumokat az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) közreműködésével azóta sikerült helyreállítani.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.