Diplomácia

Hollande és Merkel a menekültválságról és a brit reformigényekről egyeztetett

Francois Hollande francia államfő és Angela Merkel német kancellár a menekültválságról és a brit reformigényekről egyeztetett vasárnap Strasbourgban.

2016.02.08 07:18MTI

A két ország vezetőjének négyszemközti informális találkozóját a helyi prefektúrán rendezték meg, mielőtt eleget tettek Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke vacsorameghívásának.

Merkel és Hollande nem nyilatkozott a sajtónak a megbeszélést követően.

A strasbourgi katedrális közelében, egy elzászi kisvendéglőben rendezett zártkörű munkavacsorára néhány nappal a február 18-19-re tervezett EU-csúcs előtt kerül sor, amelynek fő témái a menekültválsággal és a Nagy-Britannia által követelt európai uniós reformokkal kapcsolatos kérdések lesznek.

Diplomáciai források szerint Párizs és Berlin elkötelezett a schengeni övezet megvédésében. Ennek jegyében keresik a megoldásokat a menekültválságra, mindenekelőtt a menedékkérő-regisztrációs központok (hotspotok) felállításának sürgetésével, az illegális helyzetben lévő migránsok visszaküldésének szorgalmazásával, a görög-török határ ellenőrzésének erősítésével és a menekültek elosztásával.

A brit reformigényeket illetően a párizsi diplomácia pénteken arra hívta fel a figyelmet, hogy "nincsen különbség Hollande és Merkel álláspontja között".

Francois Hollande francia elnök szerdán ellenezte, hogy az európai vezetők bármiféle újabb tárgyalásokat folytassanak a brit reformigényekről a következő EU-csúcson.

A kedden előterjesztett javaslatcsomag több területen engedményeket tesz Londonnak. A brit kormány például az EU-tagságról tervezett népszavazás után haladéktalanul alkalmazhatná a "vészféknek" nevezett szigorításokat, amelyek alapján négyévi nagy-britanniai munkaviszony után lehetne csak igénybe venni munkavállaláshoz kötődő brit szociális juttatások teljes körét. A február 18-19-re tervezett EU-csúcson a tagállamoknak először nyílik alkalmuk döntést hozni az ajánlásokról.

A két ország vezetője 2015. január 30-án hasonló informális jellegű munkavacsorát rendezett Strasbourgban, amelynek fő témája akkor a görög pénzügyi válság volt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.