Bengázi támadás

Nyilvánosságra hozták Hillary Clinton több e-mailjét

Nem tartalmazott terhelő, Hillary Clinton elnöki ambícióit veszélyeztető információkat az a 296 e-mail, amelyet pénteken hozott nyilvánosságra az amerikai külügyminisztérium a volt tárcavezető magánarchívumából az Egyesült Államok bengázi képviselete elleni terrortámadás körüli időszakból.

2015.05.23 08:05MTI

A kelet-líbiai városban működő képviseletet 2012. szeptember 11-én rohanták le iszlamista fegyveresek, aki megtámadták a Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) a közelben lévő irodáját is. A terrorakció következtében négy amerikai állampolgár, köztük az Egyesült Államok tripoli nagykövete, életét vesztette. Az elnökválasztást röviddel megelőző incidens kormányzati kommunikációja republikánus bírálatok kereszttüzébe kerül.

Az ellenzéki politikusok azt kifogásolták, hogy a hivatalos, elsősorban Susan Rice akkori ENSZ-nagykövet - jelenlegi nemzetbiztonsági tanácsadó - által tolmácsolt narratíva szerint az erőszakcselekmény egy spontán tüntetés elfajulásának eredménye volt, amelyet egy Mohamed prófétát rossz színben feltüntető, részleteiben az interneten hozzáférhető film váltott ki. Holott az amerikai hírszerző szervek már néhány órával később tudták, hogy a súlyos incidens egy iszlamista milícia előre kitervelt akciója volt.

A nem egészen 300 Clinton-levélből - a külügyminisztériumnak átadott 55 ezer oldalnyi dokumentáció első nyilvánosságra hozott részletéből - az derül ki, hogy a volt külügyminiszter tanácsadói és kormányzatbeli kollégái féltették Hillary Clintont a kommunikációban elkövethető hibáktól, és méltatták a bengázi támadást követő nyilatkozatait.

A The New York Times március elején számolt be arról, hogy Clinton 2009-től 2013-ig tartó hivatala ideje alatt kizárólag egy magánszerverhez kötött magán e-mail-címet használt hivatalos levelezésre a kormányzat által biztosított fiók helyett. A közszolgálati alkalmazottak hivatalos levelezését rendes esetben nyilvántartják és archiválják.

Hillary Clinton, aki 2016-ban a legesélyesebb lehet a Demokrata Párt hivatalos elnökjelöltségének elnyerésére, a leleplezés nyomán úgy döntött, hogy a külügyminisztérium a levelezésének egy részét a biztonsági felülvizsgálat után nyilvánosságra hozhatja. 30 ezer oldalnyi, magánjellegűnek mondott elektronikus levelezést viszont törölt, ami újabb vádakhoz vezetett republikánus politikusok részéről.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.