Verespatak

A beruházó újból tárgyalna a ciántechnológiás aranybánya megnyitásáról

A Gabriel Resources 1997 óta próbálja megszerezni az Erdélyi-érchegységben Verespatak mellett rejlő arany- és ezüsttartalékok kitermeléséhez szükséges engedélyt, de környezetvédelmi aggályok miatt eddig valamennyi kezdeményezése kudarcot vallott.

2015.01.20 16:57MTI

A verespataki ciántechnológiás aranybánya megnyitását tervező kanadai Gabriel Resources vállalat levélben fordult Klaus Johannis román államelnökhöz és Victor Ponta miniszterelnökhöz, amelyben a tárgyalások újrakezdését javasolta a bányaprojekt elindításáról.

A két legmagasabb közjogi méltóság levélben való megkereséséről a vállalat kedden közleményben számolt be. Azt kérik az illetékes román hatóságoktól, hogy vegyenek részt a bányaprojekt megnyitásáról szóló konzultációs sorozatban, ellenkező esetben nemzetközi kereskedelmi bírósághoz folyamodnak, és kártérítést követelnek.

A Gabriel Resources 1997 óta próbálja megszerezni az Erdélyi-érchegységben Verespatak mellett rejlő arany- és ezüsttartalékok kitermeléséhez szükséges engedélyt, de környezetvédelmi aggályok miatt eddig valamennyi kezdeményezése kudarcot vallott.

A közleményben a vállalat leszögezte, hogy valamennyi kétely eloszlatása érdekében ebben a vitában barátságos megoldásban érdekelt, amely valamennyi fél számára hasznos. "A Gabriel Resources-nak továbbra is határozott szándéka, hogy megvalósítsa a verespataki bányaprojektet, és meggyőződése, hogy a legújabb technológiával működő bánya igazolni fogja a projekt hasznosságát" - olvasható a közleményben.

A beruházó szerint a projekt teljes mértékben tiszteletben tartja, sőt túlteljesíti a román és az európai törvényes keretek támasztotta környezetvédelmi és egyéb elvárásokat.

Rámutatnak, az elmúlt 15 évben a Gabriel csoport jelentős összegeket fordított a beruházási terv fejlesztésére, és most semmi bizonyossága nincs arról, hogy a beruházást belátható időn belül engedélyezhetik a román hatóságok. A Gabriel csoport úgy véli, mindig jóhiszeműen, korrektül és az együttműködés szellemiségében viszonyult a román államhoz, amelynek bánásmódja nem volt összhangban a külföldi beruházók védelmére vonatkozó nemzetközi egyezménnyel, amit Románia is aláírt.

Közölték, amennyiben Bukarest nem hajlandó újrakezdeni a beruházás engedélyezési folyamatát, vagy egyéb méltányos megoldásról tárgyalni, a Gabriel csoport kész nemzetközi döntőbírósághoz fordulni kártérítésért.

A román parlament tavaly júniusban utasította el a verespataki aranybánya-beruházást elősegítő törvénytervezetet, amelyet 2013-ban a bukaresti kormány terjesztett a törvényhozói testület elé. Ez a tervezet nagyszabású utcai tüntetéseket váltott ki Románia-szerte.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.