Szlovákiába is elért a konfliktus

Varsó Moszkva miatt bojkottálta a szlovák felkelés évfordulós ünnepségét

Begyűrűzött az ukrán-orosz konfliktus a Szlovák Nemzeti Felkelés (SZNF) kitörésének idei jubileumi, 70. évfordulójának megünneplésébe is.

2014.08.29 15:10MTI
freedigitalphotos.net/koko-tewan

Az 1944. augusztus 29-én kitört náciellenes felkelésre emlékező pénteki ünnepség hivatalos részén a közép-szlovákiai Besztercebányán nem jelent meg Bronislav Komorowski lengyel államfő, holott részvételét korábban hivatalosan is megerősítették.

A prágai CTK hírügynökség diplomáciai forrásokra hivatkozva úgy tudja, hogy Komorowski ezzel akart tiltakozni az ellen, hogy a meghívottak között ott volt Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter is. Lengyelország az Európai Unión belül Moszkva legkövetkezetesebb bírálói közé tartozik az oroszok ukrajnai szerepe miatt.

Ivan Gasparovic korábbi szlovák államfő több mint 30 ország képviselőjét, egyebek között a cseh, a lengyel és az orosz államfőt hívta meg tavasszal a jubileumi ünnepségre. Milos Zeman cseh elnök részt vett a besztercebányai ünnepségeken.

Az orosz védelmi miniszter Vlagyimir Putyin elnök képviseletében van jelen Szlovákiában. Sojgu részvételét már korábban bírálta néhány szlovák politikus és a sajtó egy része.

"A meghívás és a részvétel rendben van, hiszen az egykori Szovjetuniónak döntő szerepe volt Szlovákia felszabadításában" - indokolta az orosz részvételt Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter.

A Sme című napilap szerint Gasparovic az ukrán és a német elnöknek is meghívót küldött tavasszal, de ők a meghívásra nem reagáltak. "A lengyel köztársasági elnök azért nem tudott jelen lenni a hivatalos ünnepségen, mert az utolsó pillanatban megváltozott a programja. A délután folyamán azonban ellátogat Besztercebányára és Andrej Kiska szlovák államfővel együtt megkoszorúzza a felkelés emlékművét" - magyarázta Komorowski távolmaradását Stanislav Micev, az SZNF Múzeumának igazgatója, az ünnepség főszervezője.

A Szlovák Nemzeti Felkelést a történészek Szlovákia, és a szlovák nemzet újkori történelme egyik meghatározó jelentőségű eseményének tartják. Az első Csehszlovák Köztársaság szétverése után megalakult klérofasiszta szlovák állam ugyanis a náci Németország egyik leghűségesebb szövetségese volt.

Az 1944-es fasisztaellenes szlovák felkelés, amelyet a németek levertek, s amelyben egyébként magyarok is harcoltak, nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy Csehszlovákia a II. világháború után a győztesek oldalán kapott helyet.

A felkelés történelmi megítélése két táborra osztja a szlovákokat. Míg az egyik oldal fasisztaellenes felkelésnek tartja, a másik oldal szerint a felkelők saját államukat támadták meg, ezért az esemény értékelése nem lehet pozitív.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.