A nukleáris baleset (egyik) utóhatása

Egyre több fukusimai gyermek szenved pajzsmirigyrákban

Február óta már hatszorosára nőtt a pajzsmirigyrákban szenvedő gyerekek száma a japán Fukusima prefektúrában, ahol radioaktív szennyezés érte a környezetet a két évvel ezelőtti nukleáris baleset következtében.

2013.08.21 07:25MTI

Fukusimában 18 gyereknél állapítottak meg pajzsmirigydaganatot, és 25 olyan gyerek van, akiknél erre utaló tünetek jelentkeztek, de a vizsgálatok még nem erősítették meg, hogy rosszindulatú daganatban szenvednek. Két évvel ezelőtt hét, tavaly pedig öt kiskorú betegedett meg pajzsmirigyrákban Fukusima prefektúrában.

Az emberi szervezetben leginkább a pajzsmirigyet károsítják a környezetben található radioaktív jódizotópok, ami daganatos elváltozást okozhat.

Ez különösen a gyerekekre jelent veszélyt. Hosi Hakuto, a fukusimai lakosság egészségügyi vizsgálatainak lebonyolításáért felelős bizottság vezetője szerint azonban egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a gyerekek körében megnövekedett pajzsmirigyrákos megbetegedések közvetlen kapcsolatba hozhatók a két évvel ezelőtti nukleáris balesettel.

Hosi szerint szakértői csoport alakul, amely alaposan kivizsgálja a helyzetet, és külön foglalkozik minden egyes esettel. Az ENSZ adatai szerint az 1986-os csernobili nukleáris katasztrófa után több mint hatezer kiskorú betegedett meg pajzsmirigyrákban.

Egy, az idén májusban közzétett ENSZ-tanulmány azonban azt a következtetést vonta le, hogy nem volt közvetlen egészségügyi következménye a sugárzásnak a fukusimai atomerőmű-baleset után, és nem valószínű az sem, hogy a jövőben hatása lesz a lakosságra, köszönhetően a környékbeli lakosok gyors és tömeges kitelepítésének.

A világszervezet Nukleáris Sugárzás Hatásait Vizsgáló Tudományos Bizottsága (UNSCEAR) által készített jelentés szerint ha nem lettek volna ezek az intézkedések, nem kizárt, hogy növekedne a rák és más betegségek kialakulásának kockázata a következő évtizedekben. 2011. március 11-én egy 9-es erősségű földrengés és az azt követő szökőár közel 19 ezer ember halálát okozta Japánban, és súlyosan megrongálta a Fukusima-1 atomerőművet.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.